کد خبر: 373253 A

به مناسبت هفته میراث فرهنگی صورت گرفت؛

دو مجموعه مسکونی روستایی متعلق به ساحل شرق و ساحل غرب دریای خزر در فاز هشتم و نهم موزه روستایی گیلان به مناسبت هفته میراث فرهنگی با حضور مدیران کشوری و استانی در رشت به بهره برداری رسید.

به گزارش ایلنا از رشت، پیش از ظهر امروز مدیر پروژه ملی موزه های میراث روستایی و عشایری کشور در حاشیه مراسم افتتاح دو مجموعه مسکونی روستایی ساحل شرق و غرب دریای خزر در موزه میراث روستایی گیلان اظهار کرد: موزه میراث روستایی گیلان از ابتدای تاسیس در 9 فاز تعریف شده است که هفت فاز آن، طی سال های گذشته به بهره برداری رسیده است.

محمود طالقانی افزود: جلگه شرق، مرکز ، غرب، کوهپایه شرق و غرب، کوهستان شرق و غرب هفت فازی است که پیش تر به بهره برداری رسیده است.

وی اضافه کرد : همچنین تالاب میراث روستایی گیلان، تالاب کوچک و بیجانی بود که هم اکنون احیا شده و الگوهای ساحلی در مجاورت این تالاب ایجاد شده است.

طالقانی متذکر شد: موزه میراث روستایی گیلان با پدیدار شدن هفت فاز از 9 فاز طرح ریزی شده با عناوین روستاهای جلگه شرق و غرب، کوهپایه شرق و غرب و کوهستان شرق و غرب و 36 سازه، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه افتتاح دو فاز جدید موزه میراث روستایی با بیان اینکه حفظ و مرمت میراث ارزشمند تاریخی یکی از کارهای مهم است، اظهار کرد: امروز دو فاز هشتم و نهم روستاهای شرق و غرب موزه میراث روستایی گیلان به بهره‌برداری می‌رسد.

طالبیان با بیان اینکه موزه‌ها نقش بسیار مهمی در توسعه فرهنگی هر جامعه دارند، گفت: کسانی که گذشته خود را بشناسند آینده بهتری می‌سازند و این امر یکی از اهداف ایجاد موزه‌‌های روستایی است.

وی با بیان اینکه موزه میراث روستایی فرهنگ بخش‌های مختلف گیلان را به نمایش گذاشته است، افزود: امروزه با گسترش زندگی شهری اقلیم روستایی در حال نابودی است که موزه‌های میراث روستایی به حفظ و نگهداری این بافت ارزشمند کمک می‌کند، در همین راستا عملیات ساخت موزه میراث روستایی در استان گلستان آغاز شده و در استان مازندران هم پیگیر ایجاد موزه میراث روستایی هستیم.

معاون سازمان میراث فرهنگی بیان کرد: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که با توجه به آثار مکشوفه بیش از 10 هزار سال سابقه زندگی دارد و به همین دلیل ایران جزء کشورهای منحصر تمدن ساز جهان است، به همین دلیل بحث یک سازمان کوچک با اعتبارات محدود مطرح نیست و باید کل کشور نسبت به حفاظت از میراث فرهنگی حساس باشد.

تالاب جامعه دریای خزر صنایع دستی و گردشگری موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر