کد خبر: 360695 A

سعید جلیلی در گیلان

ایلنا: عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در دولت احمدی نژاد گفتک اگر چیزی بد و نادرست است برای همه بد است اما این کشورها دموکراسی را طور دیگری تفسیر می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از رشت، سعید جلیلی در ویژه برنامه روز فناوری هسته‌ای که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، با اشاره به مناسبات سیاسی و بین‌المللی در سال‌های اخیر، اظهار کرد:  توصیف صحیحی از  این مناسبات باید عرضه شود و در این راستا دانشگاه وظیفه دارد با تصویری عقلانی و به دور از توهم ارائه دهد.

او با بیان اینکه برخی کشورهایی که ظاهراً دم از دموکراسی می‌زنند، انحصارهایی برای خود لحاظ کرده‌اند، گفت: امروز همان‌هایی که دم از دموکراسی می‌زنند، با مستبدان رابطه دارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اگر چیزی بد و نادرست است، برای همه بد است،  اما این کشورها دموکراسی را طور دیگری تفسیر می‌کنند.

جلیلی در تکمیل این بحث به حمایت این کشورها از تروریسم اشاره و تصریح کرد: اوباما بحثی را در بازار آزاد نیز پیش کشیده است چراکه آنها همه چیز را به نفع خودشان می‌خواهند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تفسیر آمریکا از اسلام بیان کرد: آمریکایی قائل به ۳نوع اسلام هستند و در این راستا با اسلامی که با آنها مصالحه کند، مشکلی ندارند.

او در ادامه به  اسلام طالبانی که به عنوان اسلامی خطرناک نام برده‌اند، اشاره و اظهار کرد: اسلام سومی که آنها متصور هستند، اسلامی است که مصالحه نمی‌کند، اما این مقاومت با پیشرفت همراه است نه با رنج!

جلیلی افزود: اسلام ما، اسلام نابی است که امام و شهدا به ارمغان آوردند، تصریح کرد: اسلام یک تمدن است و اندیشه سیاسی است که در هز زمینه‌ای حرفی دارد.

او با اشاره به مباحث مربوط به برجام، گفت: در برجام همه چیز را به اقدامات عملی ایران منحصر کرده‌اند، در حالی که اقدامات کشورهای طرف مقابل فقط در روی کاغذ آورده شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه این مطلب تصریح کرد: ما بدبین نیستیم و این یک واقعیت با نگاه واقع‌بینانه است؛ حالا شما بیایید یک نگاه خوش‌بینانه ارائه بدهید.

او با بیان اینکه  منابع ما باید تقویت شود نه اینکه خالی و کور شود، گفت: آنها ظرف ۲۴ساعت زیر حرف‌های خودشان زده‌اند، دیگر چه انتظاری می‌شود داشت.

جلیلی با بیان اینکه باید درست درک کنیم و این خسارت محض است، گفت: انقلاب ما یک نعمتی است که پیشرفت و حیات داشت .

او با اشاره به اظهارات برجامی برخی مسئولان گفت: اول برجام را آفتاب تابان و اکنون  ابر شتابان می‌دانند و معتقدند مطالب چند سایت و روزنامه در اجرای برجام مانع ایجاد کرده است!

عضو پیشین مذاکره کننده هسته‌ای با اشاره به اینکه دولت از برجام استفاده کند و کسی مانع این موضوع نشده است، بیان کرد:  قرار شد از تجربه دیگران استفاده شود یعنی دستاوردهای خودمان را داشته باشیم و حفط کنیم و از تجربه دیگران هم استفاده کنیم.

جلیلی گفت: اگر معتقدند علم و  اقتصاد مرز ندارد پس جرا یکی از آن سر دنیا می‌آید و می گوید راجع به فلان مطلب علمی تحقیق نکنید .

او با تأکید بر اینکه اتکا به درون باید داشت، ادامه داد: سازوکار برجام در بندهای ۳۶ و ۳۷ این است که اگر ایران اعتراضی داشت ظرف ۶۰روز شورای نگهبان تصمیم بگیرد که تحریم‌ها برگردد یا نه، ولی اگر آنها به اقدامات ایران اعتراض کنند می‌توانند تمام تحریم ها را برگردانند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما برای این توافق هزینه‌های سنگینی داده‌ایم، افزود: برای بهبود وضعیت معشیت، هم امکانات مادی از گاز گرفته تا حمل و نقل و نفت و… هم نیروی جوان و تحصیلکرده داریم، اما الان برای پیشرفت اقتصادی نیازمند مدیریت خوب و صحیح هستیم.

برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر