کد خبر: 236237 A

نماینده مردم آستانه‌ اشرفیه و بندر کیاشهر؛

دولت آب‌بها را ۴۰ درصد و کود شیمیایی را ۱۰۰ درصد افزایش داده است و شایسته نیست برنج ۳۰ درصد کاهش داشته باشد.

محمدحسین قربانی، صبح امروز، در جمع خبرنگاران در شهرستان آستانه اشرفیه گفت: کشاورزی، محور توسعه گیلان است.

به گزارش ایلنا، وی با بیان اینکه ۳۱ نماینده شمال کشور، جلسات متعددی را با وزیر جهاد کشاورزی برگزار کردند، افزود: اصلی‌ترین محور مباحثما توسعه و تجهیز کشاورزی بود که شاخص‌ترین آن برنج و چای است.

قربانی با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی قیمت برنج کشاورزان خاطر نشان کرد: تصور می‌کنم نوعی خیانت به مردم روستا صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه آیا هزینه تولید محصولی مانند برنج کاهش داشته است، ادامه داد: در سال ۹۲ برنج بین ۶ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۷ هزار تومان فروخته شد و این امر دلیلی برای فروختن زمین کشاورزی توسط روستاییان بوده است.

قربانی ادامه داد: دولت‌ آب‌بها را ۴۰ درصد و کود شیمیایی را ۱۰۰ درصد افزایش داده و عملاً ۴۰ درصد بر قیمت تمام‌شده افزوده است که شایسته نیست این محصول استراتژیک کشاورزان، ۳۰ درصد کاهش داشته باشد.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که این نگرانی وجود دارد که مزارع شالیزاری ما مانند نوغان یا پرورش پیله ابریشم تعطیل شود، تصریح کرد: ما باید مزارع کشاورزی خود را تجهیز کنیم تا هزینه تولید را کاهش دهیم و اگر تدبیر اندیشیده شود تعطیلی برای مزارع شالیکاری نیز به‌وجود خواهد آمد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: روزی که در گیلان بیش از یک‌هزار تن پیله ابریشم تولید می‌شد کار به جایی رسید که امروزه کمتر از ۱۰۰ تن تولید می‌شود و روستاییان ما با فروش زمین زارعی خود امرار و معاش می‌کنند.

برنج جهاد کشاورزی چای دولت زمین شاخص کشاورزی کود مجلس شورای اسلامی نماینده مردم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر