کد خبر: 195215 A

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان:

گیلان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، اجتماعی و… جزو پیشتازان کشور است و نباید در جایگاه پایین‌تری‌ نسبت به دیگر استان‌های کشور قرار گیرد.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان گفت: گیلان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، اجتماعی، وجود زیرساخت‌های اساسی و… جزو پیشتازان کشور است و نباید در جایگاه پایین‌تری‌ نسبت به دیگر استان‌های کشور قرار گیرد.

حسین داداشی امروز، ۲۳ مرداد، در همایش تقدیر از اصحاب رسانه گیلان اظهار کرد: در رویداد خونین ۱۷ مرداد سال ۷۷ فرزند شجاع میهن رودرروی جریان افراط و تفریط قرار گرفت و به خون خود غلطید، اما این خون باعثشد تا خبرنگار ایرانی جاودانه شود.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی و شهیدان عرصه رسانه گیلان از جمله شهید اخوان، شهید ثابت‌قدم و شهید اسحاقی افزود: درود بر همه آنهایی که هستی خود را فدای حق و عدالت و دفاع از انسانیت و خون خود را برای زنده ماندن درخت تناور اطلاع‌رسانی نثار کردند.

این مسئول با بیان اینکه تلخی‌ها و تندی‌های روایت خبرنگاران به مراتب کمتر از روایت خود واقعیت است، تصریح کرد: رسانه‌ها فقط کسر ناچیزی از واقعیت‌های تلخ را روایت می‌کنند و افسوس که همین روایت برای برخی ناگوار است؛ چه بسا خبرنگار برای کسب همین روایت اندک از واقعیت تلخ مرارت‌های بسیاری را تحمل می‌کند؛ در واقع کشف واقعیت مجانی نیست و هزینه هنگفت دارد. جالب آنکه خبرنگار هم برای کشف واقعیت هزینه می‌پردازد و هم برای روایت آن و این اگرچه دل‌آزار است، اما اهل خبر با آن کنار آمده‌اند.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان خبرنگاری را خطرنگاری دانست و ادامه داد: روزنامه‌نگاری جزو مشاغل سخت محسوب می‌شود اما با گذشت ۱۸۲ سال از سابقه روزنامه‌نگاری در کشور هنوز در وزارت کار شغلی به نام روزنامه‌نگاری تعریف نشده و بیمه خبرنگاران نیز با صندوق هنرمندان است.

داداشی ادامه داد: امروز خبرنگاران همه جا هستند و از همه چیز می‌نویسند، اما کمتر دیده می‌شوند، گویا خبرنگاری شغلی برای دیده نشدن و در عوض نشان دادن دیگران است.

وی با اشاره به پیشینه مطبوعات در گیلان، خاطرنشان کرد: ۱۰۷ سال از انتشار «خیرالکلام» در گیلان می‌گذرد و امروز با ۹ روزنامه، ۴۴ هفته‌‌نامه و ۱۰۸ دوهفته‌نامه، ماهنامه، دوماهنامه، فصل‌نامه و دوفصل‌نامه جایگاه رفیعی در مطبوعات کشور داشته و داریم.

این مسئول نشریات محلی را یکی از زیرساخت‌های اساسی اطلاع‌رسانی در جامعه خواند که نقش مهمی در افزایش آگاهی و توسعه فرهنگ عمومی و نیز بازتاب مشکلات و مرتفع شدن آنان دارند و گفت: گیلان از نظر استعداد انسانی، موقعیت جغرافیایی، ویژگی‌های فرهنگی و ظرفیت‌های طبیعی و داشتن زیرساخت‌های مناسب توسعه نسبت به سایر استان‌ها برتری کامل دارد؛ لذا با داشتن این همه پیشتازان علم و سیاست و فرهنگ و تجارت و اقتصاد و مدیریت در سطح کشور نباید در سطح پایین‌تری نسبت به سایرین قرار گیرد.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان حسین داداشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر