خبرگزاری کار ایران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

بحران جمعیت همچنان در صدر اولویت گیلان

asdasd
کد خبر : ۱۴۷۴۷۱۳

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به سیر نزولی جمعیت در استان اما با کند شدن شیب آن اشاره کرد و گفت: کاهش جمعیت و بحرانی شدن آن در آینده نه چندان دور همچنان در صدر اولویت است و باید با رویکرد بلند مدت به این بحران نگریسته شود.

به گزارش ایلنا از رشت، نشست قرارگاه دانشگاهی جوانی جمعیت و حمایت از خانواده گیلان امروز با حضور  محمدتقی آشوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، حجت الاسلام والمسلمین علی اسماعیلی- مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، معاونان و مدیران ستادی در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد.

در این نشست پیرامون اقدامات و برنامه‌های پیشنهادی و اختصاصی هفته ملی جمعیت در استان گیلان گفت‌وگو و بر ضرورت اهتمام هر چه باشکوه‌تر برگزارشدن برنامه‌های هفته جمعیت در سطح استان تأکید شد.

همچنین در این نشست آخرین وضعیت استان گیلان در حوزه زایمان طبیعی و سزارین و اقدامات صورت گرفته در جهت افزایش ترویج به زایمان طبیعی و کاهش سزارین نیز گفت‌وگو و الزامات قانونی و هدف‌گذاری استان در این شاخص مورد ارزیابی قرار گرفت.

کنترل سقط جنین و تلاش همه جانبه در جهت اجرای طرح نفس بسیج جامعه پزشکی و توفیقاتی که اجرای این طرح در استان گیلان داشته، از دیگر محورهایی بود که امروز در نشست قرارگاهی جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مورد طرح و بررسی قرار گرفت.

محمدتقی آشوبی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اشاره به سیر نزولی جمعیت در استان اما با کند شدن شیب آن اشاره کرد و گفت: کاهش جمعیت و بحرانی شدن آن در آینده نه چندان دور همچنان در صدر اولویت است و باید با رویکرد بلند مدت به این بحران نگریسته شود.

وی با اشاره به تلاش بیش از ۱۰ساله پیرامون کاهش زایمان به صورت سزارین، گفت: علیرغم همه تلاش‌های صورت گرفته و اقدامات ترویجی پیش از زایمان، همچنان بالغ بر ۷۰ درصد زایمان‌ها در گیلان به صورت سزارین انجام می‌شود که سهم بخش خصوصی در این حوزه بیشتر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اذعان به اینکه سزارین نخست‌زا در گیلان یک تا سه درصد طی سال‌های اخیر افزایش داشته، گفت: ترویج و در پیش گرفتن زایمان بدون درد در گیلان ضروری است و لازم است متخصصان زنان و زایمان و همچنین بیهوشی در این زمینه همکاری مجدانه و مجاهدانه داشته باشند.

 آشوبی همچنین از اجرای موفق طرح نفس در گیلان ابراز امیدواری کرد و گفت: کنترل سقط جنین و مداخله در مهار بی‌ضابطه آن، کاری بزرگ بوده که همه دغدغه مندان و آینده نگران حوزه جمعیتی در آن به ویژه بسیج جامعه پزشکی مشارکت فعالانه و قابل تحسین دارند.

در این نشست اعضای قرارگاه دانشگاهی جوانی جمعیت و حمایت از خانواده نیز هر کدام به بیان توانمندی‌ها و چالش‌های حوزه خود و همچنین راهکاری‌ها جهت برون رفت از معضل جمعیتی اشاره کردند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز