کد خبر: 208009 A

 معاون عمرانی استاندار گلستان:

استانداری در این زمینه با هیچ کسی تعارف ندارد و به شکل جدی پیگیر این موضوع است و البته این جدیت به معنای آن نیست که تنها به دنبال تخریب باشیم، بلکه اساس برنامه‎های این حوزه، پیشگیری و ایجاد فرهنگ مردمی برای مقابله با چنین وضعیت ناهنجاری است.

معاون عمرانی استاندار گلستان با تاکید بر عزم دولت برای برخورد با ساخت‎و ساز غیرمجاز گفت: استان در این زمینه با هیچ کسی تعارف ندارد و به شکل جدی پیگیر این موضوع است و البته این جدیت به معنای آن نیست که تنها به دنبال تخریب باشیم، بلکه اساس برنامه‎های این حوزه، پیشگیری و ایجاد فرهنگ مردمی برای مقابله با چنین وضعیت ناهنجاری است.

به گزارش ایلنا از گرگان، رضا مروتی گفت: با توجه به این نگاه، کمیته پیشگیری از ساخت‎وساز غیرمجاز در استان با عضویت و همراهی دستگاه‎های عملیاتی استان تشکیل شده که ریاست آن نیز بر عهده معاونت عمرانی استانداری است و تلاش خواهیم کرد، قبل از وقوع چنین تخلفاتی از آن جلوگیری شود، تا ناچار به تخریب نباشیم.

قائم مقام شورای هماهنگی مدیریت بحران استان یادآور شد: این کمیته رویکردی فرهنگی دارد و با اطلاع‎رسانی مناسب و برنامه‎های آموزشی و فرهنگی می‎خواهد مردم را نسبت به عواقب تخلفات آشنا ساخته و با مشارکت خود آنان از چنین تخلفاتی جلوگیری کند.

وی با تاکید بر این موضوع که برخورد با ساخت‎و‎ساز غیرمجاز در روستای «توشن» نمادین نیست، اذعان کرد: این برنامه متوقف نخواهد شد و با همکاری مناسب دستگاه‎هایی چون منابع طبیعی، محیط زیست و همراهی دستگاه قضایی ادامه خواهد یافت و بی‎شک این برنامه تنها به تخریب بناها بسنده نمی‎شود و ضمن اطلاع‎رسانی مناسب، مکاتبات قانونی را نیز انجام خواهیم داد.

قائم مقام شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به تسری این برخورد با ساخت وساز به روستای «زیارت» و دیگر نقاط استان افزود: هرگز به دنبال کار مقطعی نیستیم و اعتقاد داریم مناطقی چون «توشن»، «شصت‎کلا» و «زیارت» به عنوان شش‎های گرگان، منبع آب شرب و شریان حیاتی این شهر بزرگ محسوب می‎شود و باید از این منابع حیاتی مراقبت کرد.

مروتی همچنین افزود: تخرب بناها و دیوارهای غیرمجازدر توشن همچنان ادامه دارد و انتظار می‎رود همچنان با قدرت تداوم یابد.

نگران نباشید زیارت مقصد بعدی ماست

مروتی با اشاره به تداوم برخورد جدی با ساخت و سازهای غیرمجاز در استان به ویژه شهرستان گرگان ادامه داد: خیلی‎ها می‎پرسند، آیا عملیات شما به «توشن» محدود می‎شود؟ من به شما می‎گویم، پس از این منطقه مطمئنا در دیگر مناطق پرخطر گرگان از جمله «زیارت» حضور خواهیم یافت.

وی متذکر شد: برای متخلفان و هنجارشکنان هیچ حقی قائل نیستیم، چرا که بسیاری با وجود هشدارها، آگاهانه و عامدانه این تخلفات را مرتکب شدند و هنوز هم گمان می‎کنند راهی برای گریز از قانون وجود دارد.

مروتی با اشاره به روند قضایی پرونده متخلفان ساخت‎وساز و تشکر از دادستان و مجموعه قضایی استان گلستان افزود: پرونده قضایی بسیاری از این متخلفان به چندین سال گذشته باز می‎گردد و البته با وجود اخطاریه‎های متعدد قضایی هنوز موضوع را جدی نگرفته‎اند.

وی تصریح کرد: امروز یکشنبه ۳۰/۰۶ / ۹۳ بیش از شش واحد مسکونی غیرمجاز و حصارهای غیر قانونی در ارتفاعات و محدوده‎های خارج از بافت روستای توشن قلع بنا شد و مرحله دوم این فرآیند طی هفته آینده انجام می‎شود.

معاون امور عمرانی استاندار گلستان با اشاره به خرید و فروش زمین‎های زراعی در منطقه به عنوان زمین مسکونی خاطرنشان کرد: شهروندان گلستانی در این معاملات دقت کنند، بدون توجه به وعده‎های نادرست، از خرید چنین زمین و ساختمان‎هایی که خارج از بافت روستا قرار دارند، جداخودداری کنند و حتما در این‎گونه معاملات به مراجع ذیربط قانونی مراجعه تا بابت هزینه‎ای که می‎کنند، متضرر نشوند.

به گفته وی: اکنون حدود ۴۰۰ پرونده قضایی آماده تخریب از روستای زیارت آماده انجام حکم است که مراحل اجرایی این احکام و برخورد با ساخت وساز غیرمجاز وتخریب در زیارت نیز به زودی عملیاتی می‎شود. ‎

استان گلستان برنامه های آموزشی خرید و فروش زمین ساخت و ساز شورای هماهنگی مدیریت بحران محیط زیست معاون امور عمرانی استاندار منابع طبیعی ناهنجاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر