کد خبر: 135828 A

مدیر کل مدیریت بحران گلستان:

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان گفت: زلزله‎ای که راس ساعت ۲:۳۷ دقیقه بامداد در شهرستان مراوتپه روی داد، هیچ‎گونه خسارتی درپی نداشته است.

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان گفت: زلزله‎ای که راس ساعت ۲:۳۷ دقیقه بامداد در شهرستان مراوتپه روی داد، هیچ‎گونه خسارتی درپی نداشته است

به گزارش ایلنا از گرگان، قاسم سمیعی صبح امروز شنبه در گرگان اظهار داشت: این زلزله در ۹۰ کیلومتری شهر مراوتپه و به مقیاس چهار دهم ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین اتفاق افتاده است.
وی خاطرنشان کرد: با اطلاع از حادثه، با فرماندار مراوه‎تپه تماس برقرار شد. بر اساس گزارش دریافتی خوشبختانه تاکنون خسارت خاصی به این شهرستان وارد نشده و تکان زمین‎لرزه شدید نبوده است.

به گفته سمیعی سوابق تاریخی زلزله در استان نشان می‌‎دهد، این منطقه جز مناطق مستعد برای وقوع زلزله‎های شدید بوده و وقوع این پدیده طبیعی در استان حتمی و اجتناب‎ناپذیر است، اما زمان آن مشخص نیست.
وی تصریح کرد: این تهدید دائمی، وظیفه ما را در پرداختن به موضوع پیشگیری برای کاهش اثرات این پدیده طبیعی دوچندان می‌سازد.
دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با اشاره به اهمیت مقاوم‎سازی بناهای احداثی به ویژه اماکن مسکونی اضافه کرد: مقابله با ساخت ‎و سازهای غیرمجاز، نظارت شدید بر اجرای مقررات نظام مهندسی ساختمان از جمله موضوعاتی است که مسئولان مرتبط باید آن را مورد توجه قرار دهند.
سمیعی خاطرنشان ساخت: با وجود آنکه هزینه‎هایی گزاف در بحثمقاوم‎سازی از سوی دولت هزینه شده و تلاش‌های بسیار ارزشمندی انجام گرفته اما متاسفانه به دلیل فقدان فرهنگ درست این مشکل نه تنها دراین استان بلکه در کل کشور وجود دارد و نیازمند نگاه ویژه و جدی‎تری است.

وی ادامه داد: ‌در زلزله اخیر ورزقان با وجود زمان نه چندان بد حادثه، به دلیل عدم توجه مردم این مناطق به بهسازی و مقاوم‎سازی اماکن مسکونی، شاهد بیشترین خسارت جانی و مالی از این ناحیه بوده‎ایم که خود گویای اهمیت توجه به موضوع مقاوم‎سازی و بهسازی بافت‎های فرسوده است.
سمیعی اضافه کرد: در استان گام‎های مناسبی از سوی دستگاه‎های اجرایی متولی در حوزه مقاوم‎سازی به وی‍ژه ساخت‎و‎ساز روستایی انجام گرفته اما همچنان موضوع بافت‎های فرسوده از دغدغه‎هایی است که شهرهای بزرگ استان با آن روبه‎رو هستند ونیازمند کار بیشتری در این عرصه هستیم.
وی بابیان اینکه زلزله و سیل تنها دغدغه‎های طبیعی استان نیستند یادآور شد: متاسفانه ساختار شهر گرگان و برخی از نقاط استان به گونه‌ای است که سالیانه لغزش‎های متعددی در نقاط شهری و روستایی اتفاق می‌‎افتد و خساراتی را متوجه مردم استان می‌سازد.
مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان اذعان داشت: وقوع ۸۴۰ لغزش طی سال‎های اخیر نشان می‌‎دهد که بی‌توجهی به ساخت‎ و ساز اصولی چه آسیب‎هایی را می‌‎تواند به ایمنی شهروندان وارد سازد.
سمیعی با اشاره به وجود رودخانه‎های متعدد در استان افزود: ‌بسیاری از این رودخانه‎‌ها سالیان سال است که حتی یک قطره آب از آن عبور نمی‌‎کند، اما آیا این بدان معنی است که حریم قانونی آن‌ها رعایت نشود.
وی تصریح کرد: طبیعت طی سالیان سال، راه خود را برای عبور مواهب طبیعی از جمله سیلاب باز کرده و به دلایل جوی اکنون این رودخانه‎‌ها بدون آب مانده اما بی‌شک در دوره بازگشت ۵۰ یا صدساله همانند برخی رودخانه‎‌ها، شاهد راه افتادن سیل در این شریان‎‌ها خواهیم بود.
سمیعی ادامه داد: ‌متاسفانه بازتاب بی‎توجهی انسان به سرشت طبیعت و عدم رعایت حریم این رودخانه‎‌ها سرنوشتی را برای برخی شهر‌ها و روستاهای استان رقم زده که با منابع مالی هنگفت نیز قابل جبران نیست.

استان گلستان دستگاه های اجرایی دولت زلزله زمین ساخت و ساز شورای هماهنگی مدیریت بحران طبیعت مدیریت بحران منابع مالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر