کد خبر: 179657 A

معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به مقوله کارآفرینی بهای بیشتری داده اند و رابطه مستقیم بین کارآفرینان و رشد و توسعه آن کشور وجود دارد.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نهمین جشنواره تجلیل از کارآفرینان برتر استان کرمان بیان داشت: قانون توسعه مستمر کسب و کار و به دنبال آن مقوله کارآفرینی باید مورد توجه قرار گیرد و نگاه به مقوله کارآفرینی نبایستی حاشیه ای، تشریفاتی و کلیشه ای و در واقع غیر جدی باشد بلکه باید احساس کنیم این مقوله ای است در کنار سایر مقوله ها این ضرورت و اهمیت جامعه ماست که نگاه ما بایستی فراتر از این برود.

به گزارش ایلنا از کرمان محمدرضا موالی زاده افزود: در دوران معاصر سه انقلاب در دنیا روی داد، انقلاب دیجیتالی، اینترنتی و کارآفرینی که هر کشوری به میزانی توانست در مسیر رشد و توسعه حرکت کند.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به مقوله کارآفرینی بهای بیشتری داده اند و رابطه مستقیم بین کارآفرینان و رشد و توسعه آن کشور وجود دارد.

وی تصریح نمود: افزود: اگر آلمان و ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم به شکوفایی رسیدند بخاطر انفجار کارآفرینی در آن دو کشور بوده است.

وی ادامه داد: امروزه کشورهای مختلف دنیا گوی سبقت را در این زمینه از هم می ربایند و در مباحثاقتصادی نگاه همه متوجه کارآفرینان است و با اتکا به آنها در مسیر رشد و توسعه حرکت می کنند.

موالی زاده تاکید کرد: ما سه نوع کار داریم یک نوع استخدامی است، نوع دوم خوداشتغالی و نوع سوم کارآفرینی است و آن چیزی است که ما امروزه بیشتر از هر زمان دیگر به آن نیاز داریم مقوله کارآفرینی است.

وی اظهار داشت: در دستگاه های دولتی میزان جذب نیروی ما به حدا اشباع رسیده و در حوزه خود اشتغالی نیز ظرفیت محدود است، بنابراین در زمینه ای که می توان تحول ایجاد کرد کارآفرینی است که یک ضرورت عقلانی و یک تکلیف قانونی به شمار می رود.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اذعان داشت: وقتی به چشم انداز توسعه نگاه می کنیم و به قوانین بالادستی نگاهی می اندازیم در آنجا ذکر شده است که ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی می بایست از تولیدات کارآفرینی انجام شود.

وی بیان داشت: قانون توسعه مستمر کسب و کار و به دنبال آن مقوله کارآفرینی باید مورد توجه قرار گیرد و نگاه به مقوله کارآفرینی نبایستی حاشیه ای، تشریفاتی و کلیشه ای و در واقع غیر جدی باشد بلکه باید احساس کنیم این مقوله ای است در کنار سایر مقوله ها این ضرورت و اهمیت جامعه ماست که نگاه ما بایستی فراتر از این برود.

موالی زاده با بیان اینکه کارآفرینی تنها یک امر ذاتی و سرشتی نیست، اضافه کرد: بلکه کارآفرینی قابل آموزش است، لذا مادر کشور دانشکده های آموزش کارآفرینی داریم که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت می کنند.

این مسئول تاکید کرد: در نقاط دیگر می بینیم موضوع کارآفرینی در حال تدریس است و این امر لازم است ولی کافی نیست و ما باید نهضت کارآفرینی در کشور ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه امروز هم و غم کشور رشد اقتصادی است، متذکر شد: میزان رشد اقتصادی در کشور نسبت به بعضی از کشورها پایین است در صورتیکه رشد اقتصادی جهانی ۳/۲ درصد بوده این میزان در برخی کشورها بالای ۵ درصد و در کشوری مثل چین بالای ۷ درصد است.

موالی زاده به بحران اقتصادی جهانی در آمریکا اشاره کرد و گفت: بعضی ها معتقد بودند این بحران از الگوی " L " تبعیت می کند، این یک نگاه تفریطی بود و بعضی معتقد بودند از الگوی " V " استفاده می کند و بعضی معتقد به الگوی " U " و برخی دیگر به مدل " G " معتقد بودند.

وی افزود: همه دارند تلاش می کنند که این سقوط اقتصادی که در کشور اتفاق افتاده دوباره برگردد، در شرق آسیا در خاور دور ما شاهد این هستیم که آنان توانستند در زمینه رشد اقتصادی حرکت کنند یعنی خروج از تورم و ایجاد اشتغال.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: در کشورهایی مثل کره جنوبی به بحثکارآفرینی اهمیت بسیار داده می شود و یا در چین به بحثمشاغل خانوادگی که تعابیر مختلفی با کالاهای چینی مطرح می شود و طیفی از لحاظ تولید محصول نامرغوب تا محصولات مرغوب چینی مشاهده می کنیم که قابل رقابت در صحنه جهانی هستند.

وی با بیان اینکه این روح جهادی و عزم ملی بایستی در جامعه ما موج بزند تا ما بتوانیم این نهضت را برپا کنیم، ابراز داشت: ما توانسته ایم کارهای بزرگی انجام دهیم، کارآفرین بزرگ معاصر امام عظیم الشأن توانستند این انقلاب را بوجود بیاورند و مردم توانستند این کار را انجام دهند.

موالی زاده افزود: وقتی ما کار جمعی کردیم و به احساس خودباوری رسیدیم می توانیم کارهای بزرگی را انجام دهیم و می توانیم در دوران دفاع مقدس یک کار نشدنی را به یک کار شدنی تبدیل کنیم و با افتخار و سرافرازانه از این دوران بیرون بیاییم.

وی گفت: کارآفرینی های بزرگی در دوران جنگ دفاع مقدس انجام شد و یک وجب از خاک ایران در آن دوران از دست نرفت و این پرچم پرافتخار مقاومت در کشور ما برافراشته شد.

این مسئول در ادامه بیان داشت: امروز ما وارد صحنه مبارزه و کار و تلاش شدیم، جنس تغییر کرده اما روحیه باید همان روحیه باشد و این کار شدنی است و ما هیچ راه دیگری برای برون رفت از مشکلات موجود در کشور نداریم.

وی افزود: مقام معظم رهبری دو رکن را مورد عنایت قرار دادند و به ما پیام دادند اقتصاد و فرهنگ با مدیریت و عزم جهادی و پیوندی که بین کارآفرینی وجود دارد را باید سرلوحه خود قرار دهیم، لذا ما بایستی همت کنیم برای اینکه بحثکارآفرینی مستمر، دائمی و پررنگ در جامعه باشد.

موالی زاده اذعان داشت: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اینکه موضوع کارآفرینی ساز و کار بهتری پیدا کند لازمه آن تدوین شده و هم اکنون در مرحله نهایی قرار دارد و مسیر قانونی خود را طی می کند.

وی عنوان کرد: همانطور که سازمان مهندسی داریم باید سازمان کارآفرینی نیز داشته باشیم و امیدواریم این سازمان بتواند در ارتقای جایگاه کارآفرینی قدمهای مؤثری بردارد و مورد توجه جوانان و آینده سازان کشور ما قرار گیرد تا با قلب تپنده و مغز بالنده خودشان بتوانند یک آینده درخشنان برای کشور رقم بزنند و این شدنی است.

موالی زاده با بیان اینکه ملتی که ثابت کرده از آن معرکه و عقبه ها عبور کرده می تواند از این پیچ و خم های حساس و تاریخی نیز عبور کند، بیان داشت: دولت تدبیر و امید تلاش خود را در این راستا مصروف می کند تا این امر تحقق پیدا کند و منیات مقام معظم رهبری به به منصه ظهور برسد.

ایران جامعه جنگ جهانی دوم دولت رشد و توسعه فرهنگی و اجتماعی قلب کسب و کار مقام معظم رهبری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر