کد خبر: 655910 A

مدیر عامل شرکت توزیع برق کردستان مطرح کرد:

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان با بیان اینکه حدود یکهزار و 158 روستا به صورت بازفروش تأمین برق می‌شوند، گفت: برای تکخوانی کردن روستاهای استان 720 میلیارد ریال اعتبار لازم است.

به گزارش ایلنا، هیوا لهونیان در نشست هم اندیشی مدیران عامل صنعت آب و برق با مجمع نمایندگان استان اظهار داشت: ظرفیت کنونی تولید برق در استان نزدیک به یکهزار مگاوات است و با توجه به برنامه های در دست اقدام برای احداث نیروگاه تلمبه ای ذخیره ای سد آزاد و برنامه احداث یک نیروگاه جدید در سروآباد، از طریق فاینانس و با مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی تولید برق در آینده نزدیک به حدود 2 هزار مگاوات می‌رسد که 4 برابر مصرف استان درزمان پیک است و ظرفیت خوبی برای صادرات به کشورهای همسایه فراهم می‌کند.

وی گفت: موضوع صادرات برق در شرایط فعلی کشور بسیار می تواند مفید باشد و منابع ارزی زیادی را برای کشور به همراه داشته باشد و از این رو باید استراتژی کشور کاهش مصارف غیر ضروری و افزایش صادرات برق باشد زیرا در کنار صادرات برق می‌توان با صدور خدمات مهندسی برای بسیاری از جوانان کشور نیز شغل‌های پایدار و مناسب ایجاد کرد.

لهونیان با بیان اینکه 16 هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف و متوسط در استان وجود دارد، گفت: در همین رابطه امکان تأمین نیروی برق برای متقاضیان تقریبا در تمامی نقاط استان فراهم است.

به گفته وی حدود 4/0 درصد مشترکین استان در بخش صنعتی هستند و حدود ۹ درصد انرژی برق استان را مصرف می کنند بخش کشاوزی نیز با حدود 5/1 درصد تعداد مشترکین حدود۲۶ درصد ازمصرف انرژی استان رابه خود اختصاص می دهند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان با بیان اینکه هر سال نسبت درآمد به نیاز به اصلاح و توسعه شبکه کمتر از 50 درصد است، اظهار داشت: متاسفانه از محل اعتبارات استانی هم بودجه آنچنانی به شرکت برق تخصیص داده نمی شود و مسئولین و سرمایه گذاران استانی هم انتظار دارند برق مورد نیاز طرح های جدید به صورت رایگان یا با تخفیف تأمین شود که منطقی نیست و هزینه های زیادی را به شرکت توزیع تحمیل می کند.

لهونیان تأکید کرد: از مجموع یکهزار و 689 روستای برقدار استان حدود یکهزار و 158 روستا به صورت بازفروش تأمین برق می شوند که تلاش این شرکت شتاب بخشیدن به بحث اصلاح شبکه و تکخوانی است، براساس برآورد انجام شده، جهت تکخوانی کردن لوازم اندازه گیری این روستاها حداقل 720 میلیارد ریال اعتبار لازم است و طی جلساتی که با حضور استاندار محترم در دفتر معاون محترم وزیر نیرو برگزار شد، مقرر شد در قالب طرح مشارکت استان و توانیر طی ۵ سال اعتبارات جهشی به شرکت توزیع برق استان واگذار شود.

استان کردستان برق بودجه درآمد روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر