کد خبر: 649389 A

مدیرکل گمرکات کردستان مطرح کرد:

مدیرکل گمرکات کردستان گفت: از ابتدای فروردین تا پایان تیرماه 97، 635 هزار تن کالا به ارزش 402 میلیون دلار از گمرکات این استان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی 100 درضد بیشتر است.

بختیار رحمانی‌پور در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با ارایه گزارشی از عملکرد گمرک کردستان طی ۴ ماهه امسال گفت: تا پایان تیرماه سال جاری 635 هزار تن کالا به ارزش 402 میلیون دلار از گمرکات استان کردستان به خارج از کشور صادر شده است.

وی اظهار داشت: از این میزان 372 هزار تن کالا به ارزش بیش از 209 میلیون دلار مربوط به صادرات گمرکات استان و 262 هزار تن به ارزش 192 میلیون دلار مربوط به صادرات اظهار شده در سایر گمرکات به مقصد عراق است.

رحمانی پور با بیان روند رشد صعودی صادرات در این مدت، افزود: این حجم کالا از نظر وزنی 100 درصد و از نظر ارزش دلاری 78 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.  

مدیرکل گمرکات کردستان با بیان اینکه 98 درصد کل کالاهای صادراتی استان مربوط به کشورعراق است، گفت: سایر کالاها به ترتیب به مقصد کشورهای افغانستان، پاکستان، روسیه، رومانی و ارمنستان ترخیص می شود که از این میزان محصولات کشاورزی به وزن 224 هزار تن و به ارزش 96 میلیون دلار بالاترین رقم کالاهای  صادراتی را داشته که به نسبت سال گذشته از نظر وزنی 126 درصد واز نظر ارزش دلاری  181 درصد افزایش داشته است.

رحمانی پور خاطر نشان کرد: در بخش صادرات محصولات کشاورزی بالاترین ارزش مربوط به صادرات سبزی و نباتات به ارزش بالغ بر 38 میلیون دلار و میوه های خوراکی به ارزش 25 میلیون دلار و گوساله نر پرواری به ارزش 20 میلیون دلار نیز در رتبه های بعدی قرار دارند. 

مدیر کل گمرکات کردستان از کسب رتبه سوم کشوری این مرز خبر داد و گفت: طی چهار ماهه امسال 736 هزار تن کالا به ارزش حدود 5/1 میلیارد دلار، ترانزیت از مرز باشماق انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه از نظر وزنی ۵۴ درصد و از نظر ارزش دلاری ۱۱ درصد رشد داشته است.

رحمانی پور به تردد مسافران از طریق گمرک استان طی چهار ماه امسال پرداخت و گفت: 199 هزار و 832 مسافر ورودی و خروجی از مرز باشماق، به کشور عراق تردد داشته اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 6 درصدی را داشته ایم.

دلار رشد محصولات کشاورزی مسافران صادرات محصولات کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر