کد خبر: 646152 A

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما حامی کسانی هستیم که در استان کردستان سرمایه‌گذاری می‌کنند و در این راه بسترهای لازم را برای آنان فراهم می‌کنیم.

به گزارش ایلنا، محمد شریعتمداری در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح تولید کنستانتره و آهن اسفنجی سقز با ابراز امیدواری نسبت به اینکه طی سال های باقیمانده دولت دوازدهم گام‌های مهمی برای توسعه کردستان برداشته شود، افزود: نیازمندی های فوق العاده کردستان می‌طلبد که سرمایه گذاری در این استان انجام شود و این مسئله همواره دغدغه دولت بوده است.

وی وجود و ایجاد پروژه تولید آهن اسفنجی در شهرستان سقز برای ایجاد اشتغال و رونق تولید را حایز اهمیت توصیف کرد و اظهار داشت: حضور سرمایه گذار خارجی در سقز نشان امنیت بالای استان برای رونق فعالیت های اقتصادی و صنعتی است.
 
مقام عالی وزارت با بیان اینکه از مجموع سرمایه گذاری های خارجی سه سرمایه گذار در سقز فعالیت می کنند، گفت: در دولت های یازدهم ودوازدهم ۷/۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده که تاکنون ۲/۴ میلیارد دلار آن به نتیجه رسیده است.

شریعتمداری با بیان اینکه در مجموعه فعالیت های اقتصادی استان، معدن جایگاه ویژه ای دارد، ادامه داد: همه پهنه استان به وسعت ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع مورد اکتشاف قرار گرفته است و این مهم پایه توسعه معدنی در استان به شمار می رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه عملیات های پیوسته اکتشافی را در استان با قوت ادامه خواهیم داد، گفت: بنا بر مطالعات اولیه در هشت هزار و۵۰۰ کیلومتر مربع، پهنه های مطالعه شده نتایج وذخایر قابل توجه طلا، سنگ آهن و باریت پیدا شده است.

شریعتمداری با بیان اینکه حتما مطالعات معادن طلای سقز به جد در دستور کار مطالعه و بررسی قرار خواهد گرفت، ادامه داد: تلاش خواهیم کرد که معادن کردستان به دست بخش خصوصی مورد بهره برداری قرار بگیرد.

وی از بکارگیری همه ظرفیت ها برای تکمیل زنجیره فولاد خبر داد و گفت: تکمیل زنجیره فولاد سقز از همه چیز مهمتر است و تلاش خواهیم کرد واحد گندله سازی و کارخانجات کنسانتره آن نیز اجرا شود.

وی در ادامه سخنان خود وجود بازارچه های مرزی در استان را مزیتی اقتصادی برشمرد وگفت: با تفکیک لیست کالاهای ممکن دربازارچه ها درصددیم فعالیت های اقتصادی و مبادلات مرزی را رونق دهیم.

شریعتمداری همچنین وعده داد: بازگشایی بازارچه سیف سقز را پیگیری خواهم کرد و در این خصوص رایزنی هایی با مقامات عراقی انجام شده است.

وی افزود: عدم بازگشایی بازارچه سیف سقز به دلیل مشکلات امنیتی آنسوی مرز است و امیدوارم در کمترین زمان این بازارچه نیز بازگشایی شود. 

شریعتمداری در پایان به سرمایه گذاری های انجام شده برای ایجاد طرح آهن اسفنجی سقز نیز اشاره کرد و گفت: در این پروژه بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ارزی و ریالی انجام شده است که در نهایت از محل آن برای هزار و ۱۵۰ شغل ایجاد خواهد شد و همچنین پنج هزار نفر دیگر غیر مستقیم از منافع آن بهره خواهند برد.
استان کردستان سرمایه گذاران سرمایه گذاری صنعت معدن و تجارت امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر