کد خبر: 644388 A

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان گفت: بیمه صنعتگران فعال دارای کارت پروانه تولید انفرادی و کارگاهی صنایع دستی در شهرها و روستاهای استان کردستان پس از مدت‌ها مسکوت ماندن، فعال شد.

به گزارش ایلنا، محسن علوی با اشاره به تفاهمنامه همکاری صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان (وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، گفت: طی این تفاهمنامه همه هنرمندان و صنعتگران فعال صنایع دستی در روستاها و شهرهای استان تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرند. 

وی ضمن دعوت از کلیه صنعتگران بخش صنایع دستی استان جهت استفاده از این موقعیت اظهار کرد: در راستای تحقق این امر حق بیمه ای که صنعتگر براساس توانایی باید برای استفاده از مزایای بیمه بپردازند، حداقل 20 هزار تومان و حداکثر 45 هزار تومان در ماه است که بصورت سالانه بایستی پرداخت کند. براساس قانون، دولت نیز موظف است دو برابر این مبلغ را به عنوان سهم کارفرمایی پرداخت کند.  

علوی افزود: در این طرح صنعتگران می توانند مانند سایر بیمه های اجتماعی در کشور از مزایای حقوق بازنشستگی، پیری، از کارافتادگی و فوت استفاده کنند.  

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان همچنین گفت: داشتن کارت صنعتگری (پروانه تولید انفرادی یا کارگاهی) از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای متقاضیان فعال با تاییدیه معاونت صنایع دستی استان الزامی است و سن این افراد نیز نباید بیشتر از 50 و کمتر از 18 سال "بدون محدودیت جنسیت"باشد.  

به گفته علوی هرچقدر سنوات بیمه پردازی صنعتگران صنایع دستی استان بیشتر باشد در زمان بازنشستگی حقوق بیشتری دریافت می کنند.

استان کردستان جنسیت دولت صنایع دستی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر