کد خبر: 639579 A

به منظور تعیین حریم تپه تاریخی کانی نیاز شهرستان سقز عملیات گمانه زنی این اثر توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، آغاز شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سقز ضمن اعلام این خبر، گفت: این عملیات  به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم "تپه کانی نیاز" و در راستای حفاظت و صیانت هر چه بیشتر از این اثر تاریخی اجرا می شود.

 حمید گلالی ‌پور در ادامه به ثبت این اثر در سال 1380 و به شماره 5113 در فهرست آثار ملی کشور اشاره کرد و افزود : مجوز این عملیات توسط پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور صادر شده است و سرپرستی آن را خانم روناک احمدی نیا بر عهده دارد که تا پایان تیر ماه ادامه می یابد.

وی بر لزوم تسریع در تعیین حریم برخی از آثار به منظور حفاظت دقیق تر از آنها تاکید و گفت : در همین راستا عملیات حصار کشی و حفاظت از "قلعه باستانی شهرصاحب" نیز در سال جاری آغاز می شود.

وی در پایان یادآور شد: این دو اثر به ترتیب مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد یعنی 6 هزار سال پیش و هزاره اول قبل از میلاد یعنی 3 هزار سال پیش هستند.

 

باستانی روابط عمومی صنایع دستی و گردشگری صنایع دستی و گردشگری استان کردستان عملیات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر