کد خبر: 565762 A

با حضور مسئولان استانی صورت گرفت؛

قرآن تاریخی روستای کانی مشکان از توابع شهرستان سنندج پس از مرمت با حضور مدیران استانی روز شنبه در محل مسجد این روستا جانمایی شد.

به گزارش ایلنا، فرماندار شهرستان سنندج در ابتدای مراسم جانمایی مراسم قرآن در مسجد روستای کانی مشکان، گفت: تاثیر قرآن بر کلیه بخشهای فرهنگی، تاریخی، هنری و ... مردم ایران امری است انکار ناپذیر، تاثیر قرآن در کلیه بخشهای زندگی مردم بحدی است که به صراحت نقش قرآن را   در تمامی قسمتها و بخشهای زندگی مردم می توان مشاهده کرد. 

محمد ابراهیم زارعی با اشاره به نوشته شدن دو سوم قرآن بر دیوارهای مسجد جامع سنندج، گفت: نوشته شدن قرآن با رسم الخط زیبا در مسجد جامع سنندج، در کل کشور بی نظیر است.  

وی نقش قرآن را در حوزه هنر بسیار درخشان خواند و گفت: مردم کردستان همواره در حفظ آیینها و سنتهای اسلامی به بهترین شیوه اهتمام داشته اند و وجود قرآن های نفیس در جای جای این استان نشان از این امر مهم دارد.

فرماندار شهرستان سنندج بر حفظ بافت سنتی، آیین‌ها و آثار تاریخی موجود در روستای کانی مشکان توسط اهالی روستا تاکید کرد و اظهار داشت: کانی مشکان در مسیر رینگ گردشگری آبیدر قرار گرفته و این موضوع از جمله نقاط قوت برای توسعه گردشگری  در این روستا محسوب می شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی استان هم در این مراسم با اشاره به مقارن شدن جانمایی قرآن تاریخی کانی مشکان با هفته وحدت و ولادت حضرت محمد(ص)، گفت: با لطف و مرحمت الهی کردستان و روستاهای آن به مهد قرآن‌های تاریخی تبدیل شده است و این موضوع نشان از دینداری و پایبندی مردم کردستان به آیین‌ها و سنت‌های اصیل و مقدس اسلام ناب محمدی است. 

علوی ضمن تاکید بر لزوم ساماندهی و مرمت کلیه قرآنهای موجود در سطح استان، اظهار داشت: قرآن کانی مشکان مربوط به قرون اولیه اسلامی است که با همکاری فرمانداری شهرستان سنندج و پس از طی مراحل قانونی  آن را به بهترین شیوه مرمت و امروز به مکان اصلی خود بازگردانیم.

سید محسن علوی با اشاره به اهمیت توسعه روستای کانی مشکان در زمینه گردشگری با توجه به پتانسیل‌های موجود در روستا،  گفت: امیدواریم با همکاری ارگان‌ها و نهادهای ذی ربط، اهالی روستا و با بهره‌گیری از امکانات موجود بتوانیم گام‌های بهتری برای توسعه روستای کانی مشکان برداریم.    

قرآن کانی مشکان از جمله قرآن‌های تاریخی و با ارزش استان کردستان است که در روستایی به همین نام قرار گرفته و به شماره "252" در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

استان کردستان قرآن مسجد سنندج روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر