کد خبر: 236652 A

مدیر کل انتقال خون کردستان:

مدیر کل سازمان انتقال خون کردستان با بیان اینکه جامعه نسبت به اهمیت فرآورده های خونی و اهمیت اهدای خون اطلاع چندانی ندارند از رسانه ها خواست جامعه را نسبت به فواید اهدای خون آگاه کنند.

محمد سعید کریمیان روز یکشنبه در نشست سه جانبه جهاد دانشگاهی، امور بانوان استانداری و انتقال خون استان با خبرنگاران افزود: رسانه ها در زمینه آشنا کردن مردم با اهمیت اهدای خون، می توانند بسیار تاثیرگذار باشند و آحاد مختلف جامعه بویژه بانوان را که درصد پایینی در اهدای خون دارند نسبت به فواید آن آگاه کنند.

وی با بیان اینکه تا دوسال قبل ۱۵ درصد اهدای خون در کردستان مربوط به بانوان بود در حالی که میانگین کشوری هشت درصد بود، ادامه داد: هم اکنون نقش بانوان در این امر کمتر هم شده است و در کشور کمتر از پنج درصد اهدا کنندگان خون را بانوان تشکیل می دهند و این مساله ناشی از عدم اطلاع رسانی است.

وی افزود: اهمیت خون و فرآورده های خونی از قرن ها پیش به روش های مختلف مورد توجه بشر بوده است و در اوایل قرن ۲۰ تاکنون نیز از لحاظ علمی بحثاهدای خون و سلول های بنیادی با پیشرفت مواجه شده است.

وی گفت: بحثانتقال خون در جامعه به حدی دارای اهمیت است که کمتر شاخه پزشکی را سراغ داریم که با آن ارتباط نداشته باشد و از فرآورده های خونی استفاده نکند.

مدیر کل سازمان انتقال خون کردستان اظهار کرد: ما از هر کیسه خونی که اهدا می شود، سه فرآورده خونی را جدا می کنیم و هر کدام از این فرآورده ها می تواند جان یک بیمار را نجات دهد.

وی، افزود: قبلا اگر یک بیمار سرطانی شش واحد پلاکت خون نیاز داشت باید این پلاکت ها از شش نفر دریافت می شد اما امروز با یک تکنولوژی جدید از یک نفر شش پلاکت خون گرفته می شود.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان نیز در این نشست بر اهمیت اطلاع رسانی و آموزش در زمینه آگاه سازی جامعه نسبت به فواید اهدای خون تاکید کرد و گفت: جامعه ما باید نسبت به اهدای خون و همچنین بانک خون بند ناف آموزش های لازم را ببیند.

لیلا آژیر با بیان اینکه هیچ جامعه ای بدون مشارکت اجتماعی در امور مختلف نمی تواند پیشرفت کند، افزود: بانوان حامیان و پاسداران سلامت خانواده ها هستند لذا باید آموزش های لازم به این قشر از جامعه در این راستا داده شود.

وی با بیان اینکه ما در این راستا برنامه هایی از جمله برگزاری دوره های آموزشی را در دستور کار داریم، اظهار کرد: رسانه ها نیز باید نسبت به آگاهی بخشی جامعه بیشتر تلاش کنند.

انتقال خون جامعه خانواده دوره های آموزشی رسانه سلامت سلول های بنیادی خون اهدای فواید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر