کد خبر: 216832 A

این جشنواره که بزرگترین جشنواره شعر کردی کشور شناخته می‌شود با همت موسسه فرهنگی ادبی مولوی کرد و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سنندج به مدت دو روز برگزار می‌شود.

دومین جشنواره سراسری جایزه ادبی مولوی کرد با حضور بیش از ۴۰۰ شاعر و ادیب کرد زبان از استان‌های مختلف کشور در مجتمع فجر سنندج آغاز به‌کار کرد.

به گزارش ایلنا از کردستان، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سنندج در آیین گشایش این جشنواره ضمن قدردانی از تلاش‌های موسسه فرهنگی ادبی مولوی کرد برای برگزاری این فستیوال بزرگ شعر کردی گفت: شعر و ادب پایه اصلی فرهنگ کردی است و جایگاه بالایی در میان صاحبان قلم دارد.

سامان احمدی افزود: با هماهنگی‌های انجام شده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جایزه ادبی مولوی کرد را به عنوان یکی از برنامه‌های ثابت فرهنگی در تقویم اجرایی این معاونت ثبت کرده است.

او بر تقویت فعالیت‌های ادبی با محوریت فرهنگ و ادبیات کردی تاکید کرد و گفت: در دو سال اخیر شعرا و ادبای استان بخشی از دغدغه‌های انسان دوستانه را بازتاب داده‌اند و منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص فرهنگ و ادبیات کردی که همانا ' زبان کردی یک سرمایه ملی است ' را محقق کرده‌اند.

مدیر مسئول موسسه فرهنگی ادبی مولوی کرد سنندج نیز در این آیین گفت: این موسسه در سال ۷۱ و به همت چند نفر از شعرا و نویسندگان استان با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در سنندج شروع به فعالیت کرد و از سال ۷۷ نیز شاخه آموزش این موسسه فعال تر شده و با برگزاری کلاس‌های عروض، موسیقی شعر، زبان و ادبیات کردی رونقی دیگر یافت.

خالد امانی افزود: تاکنون چندین شب شعر، یادمان و همایش از جمله یادمان مرحوم محمد قاضی، یادمان مرحوم سید ابراهیم ستوده، یادمان شهدای حلبچه و همکاری فعال در برگزاری نخستین جشنواره منطقه‌ای شعر توسط این موسسه انجام شده است.

دبیر اجرایی این جشنواره نیز از ارسال ۹۷۳ اثر ادبی از ۲۵۲ شاعر کرد زبان به لهجه‌های مختلف زبان کردی به دبیرخانه این جشنواره خبر داد.

کمال محمد طاهرنژاد افزود: این جشنواره در راستای ارج نهادن به جایگاه فرهنگ و ادب کردی و ترویج این سرمایه ملی، ارتقا توانمندی‌ها و جایگاه زبان و فرهنگ کُردی و تشویق و جذب جوانان به این عرصه و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان برگزار شده است.

به گفته او در طول دو روز برگزاری این فستیوال بزرگ شعر کردی بیش از ۶۰ شاعر به قرائت اشعار خویش خواهند پرداخت و یک کارگاه تخصصی نیز با حضور بختیار سجادی، رهبر محمود زاده و مسعود بیننده از اساتید برجسته حوزه ادبیات کردی کشور برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است: اولین جایزه ادبی مولوی کرد در بهار سال ۹۱ با شرکت شاعران مناطق کردنشین ایران در دو بخش برگزار شد و از بین یک هزار و ۲۰۰ شعر و ۵۰ کتاب شرکت کننده، ۱۰ شعر و سه کتاب برگزیده شدند و جوایز ویژه این فستیوال را دریافت کردند.

اداره فرهنگ و ارشاد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ادبیات استان های مختلف کشور ایران تقویم رهبر معظم انقلاب شعر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر