کد خبر: 212978 A

استاندار کردستان؛

استاندار کردستان میزبان کودکان قربانی مین روستای نشکاش مریوان، دانش آموزان حادثه دیده شین آبادی و شوخان دیواندره‌ای بود و بر پیگیری مشکلات آنان تاکید کرد.

عبدالمحمد زاهدی در دیدار کودکان قربانی مین روستای نشکاش مریوان، دانش آموزان حادثه دیده شین آبادی و شوخان دیواندره‌ای، در سالن شهدای دولت استانداری، ضمن خوش آمد گویی به این کودکان، گفت: به عنوان جامعه‌ بزرگتر‌ها شرمنده‌ام از اینکه آدم‌هایی که سن‌شان بالا است شرایطی را به وجود آوردند که بچه‌های ما آسیب ببیند و در این وضعیت قرار گیرند.

وی گفت: متاثر و متاسفم که کودکان ما روی مین‌هایی پا می‌گذارند که آدم‌هایی با سن بالا و مدعی عقل، آن را کاشته‌اند و یا کودکانی به دلیل کم توجهی و اشتباه‌‌ همان آدم‌هایی که سنی از آن‌ها گذشته، در آتش بخاری سوختند و یا عضوی از بدن‌شان را از دست داده‌اند.

استاندار کردستان افزود: اگر چه من در رخ دادن این مسایل نقشی نداشته‌ام اما به عنوان یک عضو جامعه از این وضعیت پیش آمده متاثر و متاسفم وعذرخواهی می‌کنم، امیدوارم هرگز چنین حوادثی رخ ندهد و تکرار نشود.

زاهدی اضافه کرد: به عنوان نماینده دولت مسایل و مشکلات کودکان قربانی مین مریوان را پیگیری می‌کنم و دولت موظف است به صورت رایگان هزینه‌های درمان آنان را تامین کند و درجه جانبازی آن‌ها نیز باید به درستی تعیین شود.

استاندار کردستان با اشاره به اینکه روستای شین آباد در حوزه کاری بنده نیست، در ادامه گفت: از طریق نوبخت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری، وضعیت دانش آموزان شین آبادی و کردستانی را پیگیری می‌کنم.

زاهدی گفت: اگر آثار سوختگی در جسم کودکان شین آبادی نماند اما در روح آنان خواهد ماند. اما خوشبختانه این بچه‌ها روحیه بسیار خوبی دارند و به ما نیز روحیه می‌دهند.

وی گفت: فکر می‌کردم جلسه و دیداری همراه با اشک و آه و ناله با این بچه‌ها خواهم داشت اما از دیدن روحیه مقاوم و لبخند بر لبان آن‌ها ما نیز روحیه گرفتیم و این وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند.

زاهدی با اشاره به روحیه بالای این کودکان گفت: این کودکان از ما در زندگی عادی جلوترند و می‌توانند آینده‌ای خوب داشته باشند و مسئولین را به خدمت بیشتر مجبور می‌کنند.

وی در ادامه سخنان خود خطاب به والدین کودکان قربانی مین در روستای نشکاس مریوان گفت: اگر در مریوان برخورد بدی با شما شده است، بنده عذرخواهی می‌کنم و قول می‌دهم دیگر تکرار نشود.

زاهدی با اشاره به حضور «شوخان براخاصی» کودک دیواندره‌ای که بر اثر تزریق آمپول پینی‌سیلین چشمان خود را از دست داده بو، د نیز گفت: شوخان را اولین بار است که از نزدیک می‌بینم اما وقتی که شرح حال وی را از طریق یکی از هفته نامه‌های استان خواندم با وزیر بهداشت در مورد جراحی چشمان وی تماس گرفتم و از دکتر قاضی‌زاده هاشمی نیز صمیمانه تشکر می‌کنم که شوخان را عمل کرد.

استاندار کردستان در بخش پایانی سخنان خود گفت: پاکسازی مین از برنامه‌های اصلی استانداری در مناطق مرزی استان است و در این رابطه جلساتی با مسوولان ذیربط نیز برگزار کرده‌ایم و خواستار تسریع در برنامه‌های خنثی سازی شده‌ایم.

وی گفت: براساس معاهده‌های بین المللی پس از صلح میان دو کشوری که با هم در جنگ بوده‌اند، کشوری که مین کار گذاشته است، باید نقشه‌های مربوط به میادین مین را در اختیار کشور مقابل قرار دهد که متاسفانه دولت وقت عراق این کار را نکرد و اگر نقشه را در اختیار ما می‌گذاشتند بهتر عمل می‌کردیم و می‌ن‌های بیشتری خنثی می‌شد.

زاهدی با اشاره به اینکه مین بر اثر بارندگی و حرکات زمین جابجا می‌شود، از سازمان‌های غیردولتی در مناطق مرزی خواست روستاهایی که احتمال مین در آن‌ها وجود دارند را با اولویت روستاهایی که مدرسه در آن وجود دارد، شناسایی و به استانداری اعلام کنند تا پیگیری شود.

استاندار کردستان در پایان این دیدار به هر یک از دانش آموزان شین آبادی، کودکان قربانی مین روستای نشکاش مریوان و شوخان براخاصی شاخه‌ای گل و هدیه‌ای اهدا کرد.

جراحی جنگ دانش آموزان رییس جمهوری زمین کودکان مشکلات معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی والدین هزینه های درمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر