کد خبر: 175177 A

مدیر کل میراثفرهنگی کردستان:

به مناسبت روز جهانی صنایع دستی, جشنواره و یک دوره مسابقه بازیهای محلی با اسب در سه رشته " بازیهای محلی, انجام حرکات نمایش با اسب و مسابقه استقامت در مسافتهای ۶۰ کیلومتر و ۸۰ کیلومتر برگزار می شود.

مدیر کل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان از برگزاری جشنواره و مسابقه بازی‌های محلی با اسب در سنندج خبرداد.

رسول اشتودان در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در سنندج، اظهار داشت: به مناسبت روز جهانی صنایع دستی, جشنواره و یک دوره مسابقه بازی‌های محلی با اسب در سه رشته بازی‌های محلی انجام حرکات نمایش با اسب و مسابقه استقامت در مسافت‌های ۶۰ کیلومتر و ۸۰ کیلومتر برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این جشنواره با همکاری هیأت سوارکاری استان و فدراسیون سوارکاری کشور برگزار می‌شود، تصریح کرد: مسابقه بازی‌های محلی با اسب به منظور صیانت از بازهای محلی و استقامت و شناساندن هرچه بیشتر اسب و ایجاد بستری مناسب در جهت بالاتر بردن جاذبه‌های بازی‌های استان برگزار می‌شود.

اشتودان یاداور شد: چهار نژاد اسب در سطح کشور به عنوان اسب ایرانی شناخته می شود که اصلی‌ترین و بهترین آن اسب کردی است.

اسب کردی به دلیل داشتن برخی خصوصیات بارز از جمله، قد متوسط ۱۵۰ - ۱۴۰ سانتیمتر، بدن کوتاه و در مجموع عضلانی با زیر بند محکم، بسیار باهوش، مطیع، صبور و مقاوم به مسافت‌های طولانی، دارای سینه فراخ و از جلو به حد قابل قبول عضلانی، پرنفس و پر خون، قوی بودن اعضای دست و پا و کمر بهترین نژاد اسب به خصوص جهت مسابقات چوگان به شمار می‌آید.

اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کردستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر