کد خبر: 352823 A

مدیرعامل شرکت آبفای کاشان

ایلنا: مدیرعامل شرکت آبفای کاشان گفت: هنوز جامعه ما واقعیت مشکلات و تبعات محدودیت آب را باور نکرده ولی مدیریت بهینه مصرف آب یکی از دغدغه‌های نظام آموزشی شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، محمدرضا اسدی صبح امروز در آیین روز ملی آب در دبیرستان دخترانه شهید نوری کاشان با اعلام این مطلب افزود: بروز پدیده خشکسالی و محدودیت منابع آب موجب شده که فعالیت‌های شرکت آبفا به سمت آموزش‌های فرهنگی و تبلیغی در مدارس و مراکز علمی جهت مدیریت مصرف آب هدایت  شود که این امر موجب کاهش مصرف آب به میزان زیادی شده است.

وی تصریح کرد: باور کنید که امروزه دانش‌آموزان همسن شما، در بسیاری از نقاط، ظرف آب را بر دوش می‌گیرند تا آب را از رودخانه و چاه را به خانه‌هایشان بیاورند.

به گفته وی، متوسط بارندگی 250 میلیمتر است که معادل یک سوم بارش جهانی است که این میزان نیز  به درستی توزیع نمی‌شود و 75 درصد بارندگی در مناطق شمال کشور است که 25 درصد وسعت کشور را شامل می‌شود.

مدیرعامل آبفای کاشان تاکید کرد: اگرچه تامین آب در اختیار انسان نیست اما مدیریت مصرف یک وظیفه انسانی برای هر شهروند است که صرفه‌جویی حتی یک قطره آب، باعث نجات چند نفر می‌شود.

اسدی گفت: درکنار آموزش و فرهنگ‌سازی، باید ابزارهای لازم برای کاهش مصرف و جلوگیری از اتلاف هنگام توزیع آب نیز در شبکه وجود داشته باشد که توزیع دو هزار و 100 شیر کاهنده مصرف در مدارس از جمله آنها بوده است.

مدیر دبیرستان دخترانه  شهید نوری کاشان گفت: موقعیت جغرافیایی ایران و کمبود منابع طبیعی آب در این سرزمین باعث شده است ایرانیان از گذشته، آب را منشأ خیر و برکت دانسته، سپاسدار آن بوده و آیین‌هایی ویژه برای آن داشته باشند.

"عفت پدرام‌فر" افزود: حفظ منابع طبیعی ریشه در اعتقادات دینی و فرهنگ ملی ما دارد و این درحالی است که دنیای معاصر با تصویب قانون‌های متعدد،  در مسیر ترویج این فرهنگ تلاش می‌کند.

وی تصریح کرد: برای درک اهمیت حفظ آب، همین بس که آب را مهریه حضرت فاطمه زهرا(س)  می‌دانیم و در قرآن کریم بارها به  آب و باران و ابر و دریا به عنوان مظاهر طبیعی برای اثبات قدرت و وحدانیت خداوند استدلال شده است.

به گفته وی، در تاریخ تمدنی ما هشتمین ماه سال، و دهمین روز هر ماه، به نام عنصر حیاتی و مقدس آب، به نام آبان گرامی داشته شده و به نوشته ابوریحان در آثار الباقیه،  روز یازدهم به نام اسفند، روز خور است و در این روز بود که خداوند آب را آفرید.

پدرام‌فر گفت: نزد ایرانیان باستان، عنصر آب دو فرشته نگهبان داشته است، که به عنوان فرشته مخصوص آب از ارزش و اعتبار ویژه‌ای برخوردار، و بسیار مقدس بوده و دعاهای مربوط به ‌باران‌خواهی از جایگاه خاصی برخوردار بوده است

آیین ویژه روز ملی آب همزمان با آغاز طرح ملی داناب با حضور مدیر آموزش و پرورش کاشان و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کاشان در دبیرستان دخترانه شهید نوری برگزار شد.

همچنین در این آیین از دانش اموزان "زینب زارع" به عنوان برگزیده طرح داناب در استان اصفهان و "فهیمه جعفری نژاد" برای کسب رتبه برتر نشریه شهروند آگاه در شهرستان کاشان تقدیر شد.

طرح ملی داناب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر