کد خبر: 223711 A

توسط موسسه امیرالمومنین(ع) کاشان برگزارشد؛

مراسم ختم قرآن، قرائت دعای کمیل و نهج البلاغه خوانی، توسط حافظان قرآن ونهج البلاغه موسسه امیرالمومنین(علیه السلام) کاشان همراه با عموم شیعیان حضرت به پاس یک عمر نهج البلاغه خوانی جرج جرداق مسیحی، ملقب به «عاشق امام علی(ع)» جهت تکریم و بزرگداشت وی، دردفترمرکزی این موسسه برگزار شد.

مراسم ختم قرآن، قرائت دعای کمیل و نهج البلاغه خوانی، توسط حافظان قرآن و نهج البلاغه موسسه امیرالمومنین علیه السلام کاشان همراه با عموم شیعیان حضرت به پاس یک عمر نهج البلاغه خوانی جرج جرداق مسیحی ملقب به «عاشق امام علی ع» جهت تکریم و بزرگداشت وی، دردفترمرکزی این موسسه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، این مراسم که باحضور مسئولین، روحانیون، دانش جویان و آحاد مردم کاشان برگزار شد؛ از شخصیتی که پس از شناخت امیرالمومنین علیه السلام، کسی را شایسته ی نوشتن نیافت و تا پایان عمر بر سر عقیده ی خود ایستاد و دائره المعارف «علی؛ ندای عدالت انسانی» را نوشت؛ تکریم به عمل آمد.

مدیرعامل موسسه امیرالمومنین علیه السلام کاشان در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار ایلنا در کاشان گفت: بزرگداشت چنین شخصیت سرشناسی که چهار دهه از عمر خود را برای مطالعه و تحقیق در مورد - به تعبیر خودش - یکی از برجسته ترین شخصیت های جهانی یعنی امام الموحدین حضرت علی(علیه السلام) صرف کرد، تجلیل از نهج البلاغه و تکریم از شخصیت امیرالمومنین علی علیه السلام است چرا که مولا علی علیه السلام فراتر از مرزها، قومیت ها و ادیان بوده و تنها متعلق به اسلام و شیعه نیست.

حجه الاسلام حسن زاده تصریح کرد: به گفته جرج جرداق، وی هرچه قدر از نهج البلاغه را که در توانش بود، حفظ می‌کرد و در خصوص نهج البلاغه گفته است: «جاذبه های کلمات امام علی علیه السلام، شوری در من ایجاد کرد که ۲۰۰ بار نهج البلاغه را مطالعه کردم.»

وی افزود: استفاده از این سخن جرج جرداق، باعثجذب علاقه مندان به کتاب شریف نهج البلاغه در کاشان شد و به راستی ما که خود را از شیعیان امام علی علیه السلام می شماریم و ادعای محبت و ولایت او را داریم؛ چندبار نهج البلاغه را خوانده ایم؟ و با مفاهیم ارزشمند آن به چه میزان آشنایی داریم؟ ما که در خانواده ای شیعه، از پدر و مادری شیعه و از خاندان شیعه و در کشور شیعیان قرار داریم؛ چرا باید با نهج البلاغه بیگانه باشیم!؟

مدیرعامل موسسه امیرالمومنین علیه السلام کاشان در خصوص برنامه نهج البلاغه خوانی خاطر نشان ساخت: جهت آشنایی علاقه مندان به کتاب شریف نهج البلاغه در این مراسم خطبه ۱۹۳ معروف به خطبه متقین، نامه ۴۷ شامل وصیت حضرت به امام حسن و امام حسین علیهم السلام و حکمت ۱۵۰ نهج البلاغه در بیان ارزش ها و ضد ارزش ها توسط سه تن از حافظان قرآن ونهج البلاغه قرائت شد.

لازم به ذکراست جرج جرداق، دائره المعارف «علی؛ ندای عدالت انسانی» را در ۵ مجلد تحت نام های «علی و حقوق بشر»، «علی و انقلاب فرانسه»، «علی و سقراط»، «علی و دوران او» و «علی و ناسیونالیسم عربی» را به رشته تحریر در آورد و به عنوان پیوست این کتاب ها نیز «روائع نهج البلاغه» را نوشت.

گفتنی است جرج سمعان جرداق نویسنده، شاعر، نمایشنامه نویس، متفکر مسیحی، استاد ادبیات و فلسفه اسلامی دانشگاه بیروت در سال ۱۹۳۱ میلادی در منطقه مرجعیون در جنوب لبنان متولد شد و روز چهارشنبه ۱۴ آبان ماه، در سن ۸۴ سالگی در بیروت پایتخت لبنان درگذشت و پیکر وی بعداز مراسم مذهبی به زادگاهش مرجعیون درجنوب این کشور منتقل و در آرامگاه خانوادگی اش به خاک سپرده شد.

حجه الاسلام و المسلمین فلاح، رئیس دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، علی رسول زاده، رئیس شورای اسلامی شهر کاشان، سیدرضا هاشمی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شهرکاشان و سایر مسئولین شهرستان دراین مراسم حضور داشتند.

امام جمعه امام علی پایتخت خانواده رئیس شورای اسلامی شهر شیعیان فرانسه قرآن لبنان نماینده ولی فقیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر