کد خبر: 223636 A

در کارگاه آموزشی طرح واکسن پنتاوالان عنوان شد؛

کار‌شناس مسئول واحد بیماری‌های واگیر دانشگاه کاشان گفت: مننژیت حاد، شدید‌ترین فرم بیماری هموفیلوس آنفلوانزا است.

کار‌شناس مسئول واحد بیماری‌های واگیر دانشگاه کاشان گفت: مننژیت حاد، شدید‌ترین فرم بیماری هموفیلوس آنفلوانزا است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کاشان، محمود نعمتیان در کارگاه آموزشی طرح واکسن پنتاوالان، با اشاره به اینکه مننژِیت شایع‌ترین علت مرگ و میر کودکان سه ماهه تا سه ساله را به خود اختصاص می‌دهد اظهار داشت: مننژیت به ندرت در کودکان کمتر از سه ماهگی دیده می‌شود و در کودکان بالا‌تر از شش سالگی غیر شایع است.

وی شیوع مننژیت را تقریبا در حدود پنج نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت عنوان کرد و افزود: تب، سردرد شدید، تهوع، استفراغ و سفتی گردن از جمله علائم ظاهری مننژیت است.

وی، با اشاره به اجرای طرح ادغام واکسن هموفیلوس آنفلوانزا در برنامه ایمن سازی کودکان از ماه آینده در کشور گفت: این واکسن برای شیرخوارانی که جهت واکسن دو ماهگی مراجعه می‌کنند و کودکان زیر پنج سال که در موعد مقرر برای واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند تزریق می‌شود.

نعمتیان، کاهش دفعات تزریق، کاهش درد و ناراحتی برای شیرخوار، کاهش عوارض ناشی از تزریق، سهولت برنامه ریزی، هزینه اثربخش، افزایش پوشش ایمن سازی، کاهش مصرف سرنگ را از فواید واکسن جدید پنتاوالان برشمرد.

گفتنی است این کارگاه آموزشی در راستای اجرای طرح واکسن جدید پنتاوالان روز شنبه مورخ ۲۴ آبان در مرکز آموزشگاه بهورزی دانشگاه علوم پزشکی کاشان آغاز و به مدت یک هفته جهت کلیه پرسنل مراکز بهداشتی درمانی کاشان در حال برگزاری است.

آنفلوانزا پوشش دانشگاه علوم پزشکی کودکان مرگ واکسیناسیون بیماری واکسن مننژیت هموفیلوس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر