کد خبر: 216815 A

سرپرست اداره میراثفرهنگی کاشان؛

سرپرست اداره میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان از بازدید «‌ها او پینگ»، رئیس کنوانسیون عمومی یونسکو، از آثار تاریخی شهرستان کاشان خبر داد.

سرپرست اداره میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان از بازدید «‌ها او پینگ»، رئیس کنوانسیون عمومی یونسکو، از آثار تاریخی شهرستان کاشان خبر داد.

«مهران سرمدیان» در گفتگو با خبرنگار ایلنا در کاشان با اعلام مطلب فوق افزود: در پی سفر رئیس کنوانسیون عمومی یونسکو به جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه ایشان در راس هیاتی از بنا‌ها و آثار تاریخی کاشان(سرای عامری‌ها، خانه بروجردی، مسجد و مدرسه آقابزرگ، تپه‌های باستانی سیلک ومجموعه جهانی باغ فین) بازدید کرد.

در این بازدید یک روزه که دکترمحمدحسن طالبیان، معاون میراثفرهنگی سازمان میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور، و نیز دکترسیداحمدجلالی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران، در یونسکو آقای «‌ها او پینگ» را همراهی می‌کردند.

وی کاشان را یکی از شهرهای بی‌نظیر تاریخی و حائز اهمیت معماری دانست و از اینکه موفق شده در اولین سفر به ایران از شهر تاریخی کاشان بازدید کند، اظهار خرسندی کرد.

«‌ها او پینگ» گفت: کشور ایران دارای تاریخی دیرینه است که قدمت آن به هشت هزار سال قبل بازمی گردد. ایران توانسته خیلی خوب از، آثارتاریخی خودحفاظت کند.

وی تاکید کرد: تمدن ایران، نقش مهمی را در ساخت تمدن جهانی ایفا کرده است.

سرمدیان در ادامه افزود: با توجه به پیشینه کاشان در حوزه صنایع دستی، یک عدد زیلو که با آرم سازمان علمی فرهنگی یونسکو طراحی و توسط هنرمندان مرکز هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان بافته شده است(UNESCO) به عنوان هدیهٔ مردم و هنرمندان شهرکهن و تاریخی کاشان به ایشان اهدا شد تا در دفتر کار رئیس کنوانسیون عمومی یونسکو نصب شود.

سرپرست اداره میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان اظهار داشت: آقای «‌ها او پینگ» در پایان سفر به کاشان در دفتر یادبود چنین نوشت: «برای شهرکاشان، حفاظت از فرهنگ سنتی، موجب رونق و پیشرفت است».

دکترسیداحمد جلالی سفیر ایران در یونسکو هدف اصلی سفر آقای «‌ها او پینگ»، رئیس کنوانسیون عمومی سازمان علمی فرهنگی وآموزشی سازمان ملل متحد(یونسکو)، را آشنایی بافعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه حفظ میراثفرهنگی و توسعه آموزش اعلام کرد.

آثار تاریخی باستانی تمدن جمهوری اسلامی ایران سازمان ملل متحد صنایع دستی صنایع دستی و گردشگری مدرسه معاون یونسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر