کد خبر: 212369 A

در جلسه مشترک آبفای کاشان با اعضای شورای اسلامی آران و بیدگل مطرح شد:

هزینه پروژه فاضلاب شهری آران و بیدگل بر اساس فهرست بهای سال ۹۲ به مبلغ ۹۰ میلیارد تومان برآورد شده است که از طریق مشارکت مردم در قالب تبصره ۳ و کمک‌های دولتی قابل اجراست.

هزینه پروژه فاضلاب شهری آران و بیدگل بر اساس فهرست بهای سال ۹۲ به مبلغ ۹۰ میلیارد تومان برآورد شده است که از طریق مشارکت مردم در قالب تبصره ۳ و کمک‌های دولتی قابل اجراست.

به گزارش خبرنگار ایلنا در آران و بیدگل، مدیرعامل آبفای کاشان در جلسه مشترک با اعضای شورای اسلامی شهر آران و بیدگل که در دفتر شورا تشکیل شد با بیان این مطلب افزود: هم اکنون بسیاری از شهرهای استان و کشور با کمک تسهیلات تبصره ۳ و کمک‌های دولتی توانسته‌اند شبکه فاضلاب شهری را اجرایی کنند.

مهندس محمدرضا اسدی تصریح کرد: بر اساس شرایط موجود، احداثشبکه با استفاده از تسهیلات تبصره ۳ و مشارکت‌های مردمی و خطوط انتقال و احداثتصفیه خانه به روش بیع متقابل با ضمانت دولت اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه ممکن است دو سال دیگر شرایط تغییر کند، افزود: کوچک‌ترین تأخیر در بهره‌مندی از شرایط موجود باعثخواهد شد ایجاد این پروژه زیرساختی سال‌ها عقب بیفتد.

اسدی اذعان داشت: مطالعات شبکه فاضلاب شهری توسط شرکت مشاور انجام شده و عملیات اجرایی آن در صورت حمایت مدیریت شهری آغاز خواهد شد.

وی در خصوص اتکا صرف به منابع دولتی گفت: با توجه به اعتبارات دولتی در شرایط موجود ده‌ها سال طول خواهد کشید تا پروژهٔ فاضلاب شهری به بهره برداری برسد.

اسدی افزود: کل اعتبارات عمرانی شرکت آب و فاضلاب کاشان در سال ۹۲ به مبلغ ۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که از این مقدار تنها ۲۰۰ میلیون تومان محقق گشته است.

رئیس هیئت مدیره آبفای کاشان در خصوص ضرورت اجرای پروژه فاضلاب شهری اظهار داشت: جلوگیری از آلودگی منابع محدود زیرزمینی به واسطه چاههای جذبی منازل و استفاده از پساب فاضلاب در صنعت و فضای سبز در منطقه‌ای که با بحران آب مواجه است دو عامل مهم در این خصوص است.

مهندس اسدی فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در خصوص ضرورت اجرای شبکه فاضلاب شهری را با اهمیت خواند و گفت: در صورتی که مردم بدانند که اجرای شبکه فاضلاب شهری منافع بسیاری برای مردم در کوتاه مدت و بلندمدت خواهد داشت درصد مشارکت آنان را افزایش خواهد داد.

وی اثرگذاری نخبگان و فرهیختگان را در این خصوص حائز اهمیت ذکر کرد و اذعان داشت: در صورتی که تحصیل کردگان و گروه‌های اثرگذار در جامعه به ضرورت اجرای این پروژه پی ببرند ضرورت پروژه را به عمومی مردم انتقال خواهند داد.

مدیر دفتر تجهیز مالی و گسترش مشارکت‌های مردمی شرکت آب و فاضلاب کاشان نیز در این جلسه گفت: شاخص‌های توسعه از منظر بانک توسعه جهانی شامل ۶ محور اصلی است که محیط زیست به عنوان یکی از محورهای مهم آن مدنظر قرار می‌گیرد.

مهندس محمد مسافری افزود: دفع فاضلاب به روش‌های سنتی معضلات بهداشتی و آلودگی‌های زیست محیطی فراوان برای جامعه ایجاد می‌کند.

وی اذعان داشت: براساس گزارش بانک توسعه جهانی در سال ۲۰۱۲ ایران در زمینه محیط زیست در جایگاه ۱۱۴ قرار گرفته است که در سال ۲۰۱۴ این رتبه بهبود یافته و به جایگاه ۸۳ در بین ۱۸۷ کشور ارتقا یافته است.

مسافری افزود: بخشی از این رشد ناشی از ارتقاء عملکرد شرکت‌های آب و فاضلاب کشور در خصوص احداثشبکه‌های بهداشتی فاضلاب می‌باشد که غالباً با استفاده از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مردمی و بخش خصوصی محقق شده است.

وی تصریح کرد: در این دو سال به شرکت‌های آب و فاضلاب اختیاراتی داده شده تا با کمک مشارکت‌های مردمی سیستم‌های بهداشتی فاضلاب شهری را ارتقا دهند.

مسافری با بیان اینکه مشارکت مردم در انجام پروژه‌های زیرساختی تعهدآفرین است ادامه داد: تا مشارکت مردم در کار نباشد احساس وابستگی به امکانات و تجهیزات دست نمی‌دهد و از نظر جامعه‌شناسان مهم‌ترین ویژگی جامعه مدرن، پیوستگی تفکیک ناپذیر آیین شهروندی و مشارکت‌های مدنی است.

وی بلندنظری، سعه صدر و مشارکت نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر را لازمه تحقق پروژه‌های بزرگ زیرساختی دانست و گفت: الحمدالله شوراهای اسلامی دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل تعامل مناسبی در خصوص اجرای پروژه‌های زیرساختی آب و فاضلاب با شرکت آبفای کاشان داشته و این باعثدلگرمی خدمتگزاران مردم است.

آب و فاضلاب اعضای شورای اسلامی شهر بخش خصوصی جامعه دولت زیست محیطی شاخص شرکت آب و فاضلاب شورای اسلامی شورای اسلامی شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر