کد خبر: 207901 A

رئیس ستاد مراسم قالیشویان فین کاشان؛

رئیس ستاد مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین در مشهد اردهال کاشان از حضور سفرای کشورهای خارجی در مراسم سنتی مذهبی قالیشویان امسال فین در مشهد اردهال کاشان خبرداد.

رئیس ستاد مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین در مشهد اردهال کاشان از حضور سفرای کشورهای خارجی در مراسم سنتی مذهبی قالیشویان امسال فین در مشهد اردهال کاشان خبرداد.

«محمد احترامی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری ایلنا در کاشان با اعلام این خبر گفت: مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین در مشهداردهال کاشان در دومین جمعه مهرماه سال جاری(۱۱مهر) از ساعت ۸صبح الی ۲ بعد از ظهر در مشهداردهال کاشان با حضور سفرای کشورهای خارجی، مقامات لشگری و کشوری و انبوه زائران برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مقدمات برگزاری این مراسم از یک ماه قبل توسط اعضای این ستاد مشکل از کلیه اعضای هیئت‌های مذهبی فین کاشان انجام شده است، گفت: هماهنگی‌های لازم دو هفته قبل از مراسم توسط بخشدار نیاسر با کلیه نهاد‌ها و دستگاههای اداری و ارگانهای دولتی شهرستان کاشان جهت هرچه یاشکوه‌تر برگزار شدن مراسم ستاد مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین در مشهد اردهال کاشان به عمل آمده است.

احترامی با اشاره به اینکه ستاد مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین به مدت سه شب مراسم عزاداری در صحن عامربن ناصر فینی مشهد اردهال از چهارشنبه شب، نهم الی یازدهم مهرماه به ترتیب شب اول روضه خوانی مصادف با شب شهادت امام محمد باقر(ع)، شب دوم مصادف با مراسم قالیشویان و شب سوم مصادف با شب عرفه با مدیحه سرایی مداحان اهل بیت و سخنرانی وعاظ معروف کشوری همراه با نمازمغرب و عشا و ضیافت شام برگزارخواهد شد. گفت: سخنران مراسم روز سنتی مذهبی قالیشویان فین امسال در مشهد اردهال کاشان(یازدهم مهرماه) یکی از معاونین رئیس جمهور خواهند بود.

رئیس ستاد مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین در مشهد اردهال کاشان گفت: علاوه برحضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، نماینده مردم شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، معاون استاندار و فرماندارشهرستان کاشان، اعضای شورای اسلامی شهر و مسئولین شهرستان کاشان، جمعی از روحانیون نیز در روز مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین در مشهداردهال کاشان حضور خواهند داشت.

احترامی خاطرنشان کرد: مراسم از ساعت۸ صبح با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و مدیحه سرایی مداحان اهل بیت و سخنرانی یکی از معاونین رئیس جمهور تا ده صبح ادامه خواهد داشت و قبل از اذان ظهر قالی تحویل داده خواهد شد تا همگی در نمازجمعه به امامت حجت الاسلام سلیمانی امام جمعه مشهداردهال در صحن مطهر سلطان علی ابن امام محمد باقر(ع) شرکت کنند.

رئیس ستاد مراسم قالیشویان فین کاشان حضور سفرای کشورهای خارجی در این مراسم را از مهمترین ویژ گیهای مراسم امسال عنوان کرد و گفت: رونمایی از مراسم ثبت جهانی در خصوص چگونگی ثبت مراسم قالیشویان در یونسکو روز قبل از مراسم قالیشویان در کاشان برگزار خواهد شد.

وی پیاده روی روز پنج شنبه دهم مهرماه از مسجد جامع فین بزرگ به سمت مشهد اردهال را از دیگر برنامه های این مراسم عنوان کرد و گفت: همزمان شدن روز واقعی مراسم مذهبی قالیشویان امسال کاشان(یازدهم مهرماه) یعنی جمعه دوم یازدهم مهرماه ۱۱۶ هجری قمری که حضرت سلطان علی ابن امام محمد باقر(ع) شهید شد، از مهمترین ویژگی امسال این مراسم ماست

وی تصریح کرد: مراسم سنتی مذهبی قالیشویان مشهداردهال کاشان امسال نیز همانند سالهای قبل توسط اهالی فین کاشان(۱۱ مهرماه) وهمایش سفرای کشورهای اسلامی روز قبل ازاین مراسم(دهم مهرماه) توسط شهرداری کاشان برگزار می شود.

رئیس ستاد مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین در مشهداردهال کاشان ضمن تشکر و قدردانی از اصحاب رسانه و خبرگزاری‌های این شهرستان، پوشش اخبار مراسم سنتی مذهبی قالیشویان فین توسط اصحاب رسانه و خبرگزاری‌های شهرستان کاشان را در سال گذشته بسیار خوب و رضایتمند دانست و گفت: این مراسم باشکوه امسال نیز به طور مستقیم از شبکه استان اصفهان و دیگر شبمه های سراسری پخش خواهد شد، ضمن اینکه خبرنگاران و خبرگزاری‌های مختلف حضوری چشمگیر در پوشش اخبار این مراسم خواهند داشت.

حضرت سلطان علی ابن امام محمدباقر(ع) در اوایل قرن دوم‌ هجری به دعوت اهالی فین، و منطقه کاشان از طرف پدر بزرگوارش برای ترویج دین اسلام به‌ ایران ماموریت یافت و پس از سه ‌سال فعالیت و مجاهدت، سرانجام در جنگی نابرابر به همراه جمعی از یاران خود در خطه «اردهال» کاشان شهید شد و طی مراسم خاصی وی و یارانش در مشهداردهال کاشان به خاک سپرده شدند.

مراسم سنتی، مذهبی قالیشویان فین در مشهد اردهال کاشان یکی از کهن‌ترین و قدیمی‌ترین آیینهای سنتی مذهبی و ملی ایران است که همه ساله در دومین جمعه مهرماه به منظور بزرگداشت و یادآوری خاطرات شهادت حضرت سلطان علی ابن امام محمد باقر(ع) درخطه مشهد اردهال کاشان که در ۴۵ کیلومتری شمال غربی کاشان قرار دارد با حضور انبوه عزاداران برگزار می‌شود.

اعضای شورای اسلامی شهر پدر پیاده روی خاک رئیس جمهور قرآن مجلس شورای اسلامی مشهد معاون نماینده ولی فقیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر