کد خبر: 195032 A

عضو شورای شهر کاشان؛

شهروندان از خریداری ساختمان‌های بدون مجوز و به قیمت‌های ارزان‌تر در حاشیه شهر توسط بعضی از صاحبان املاک و دست اندرکاران سود جو در امر ساخت و ساز، خودداری کنند چرا که این ساختمان‌ها فاقد استحکام لازم و امنیت کامل برای زندگی است.

عضو شورای اسلامی شهر کاشان گفت: معضل ساخت و سازهای خلاف، علاوه بر عوامل فنی و اقتصادی ریشه در باورهای اجتماعی و فرهنگی مردم دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در کاشان، حسین حیدریان در گفتگو با خبرنگاران با تاکید بر ایجاد احساس مسئولیت شهروندان نسبت به شهر افزود: شهروندان از خریداری ساختمان‌های بدون مجوز و به قیمت‌های ارزان‌تر در حاشیه شهر توسط بعضی از صاحبان املاک و دست اندرکاران سود جو در امر ساخت و ساز، خودداری کنند چرا که این ساختمان‌ها فاقد استحکام لازم و امنیت کامل برای زندگی است.

وی مبلغ جریمه دریافتی سنگین تخلفات ساخت و ساز توسط شهرداری برای بازداشتن متخلفان از ادامه کار را یادآور شد و گفت: متاسفانه در حال حاضر از جریمه به عنوان مجوز و با برگ عبور و گریز جهت احداثبنا استفاده می‌شود.

به گفته وی، اتخاذ تصمیمات قاطع در کمیسیون‌های بدوی و تجدید نظر به همراه برخورد قاطعانه با این گونه افراد می‌تواند یکی از راهکارهای جلوگیری از ساخت و سازهای خلاف تلقی شود.

حیدریان در ادامه منشا ساخت و سازهای غیر اصولی در حاشیه شهر را ریشه در فقر و تنگدستی و عدم هوشیاری افراد دانست و گفت: این افراد با خریداری زمین‌های ارزان قیمت به صورت اقساطی از افراد سود جو دست به ساخت و ساز‌های خارج از ضوابط معماری و شهرسازی کرده و بدون داشتن نقشه و مجوز اقدام به احداثساخت و ساز می‌کنند.

عضو کمیسیون ماده صد شهرداری کاشان، اجرای این کمیسیون را مستند به قانون دانست و گفت: طبق قانون «مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ کند.

وی با تحلیل نقش کمیسیون مزبور در مهار ساخت و ساز‌های غیر مجاز، این کمیسیون را مشوقی برای توسعه اینگونه فعالیت‌های عمرانی خارج از محدوده قانون دانست.

به گفته وی شهرداری‌ها از کمیسیون ماده ۱۰۰ به عنوان منبع درآمد استفاده نکنند زیرا تا زمانی که ماده صد منبع درآمد شهرداری‌ها است توسعه پایدار در شهر وجود ندارد.

وی افزود، اجرای کمیسیون ماده صد از محتوای اصلی خود که جلوگیری از ساخت و سازهای خلاف است خارج شده و هم اکنون به عنوان منبع درآمد برای شهرداری‌ها می‌باشد که این امر حتی باعثبروز برخی از مشکلات برای شهرداری‌ها است.

عضو شورای اسلامی شهر و عضو کمیسیون ماده صد شهرداری کاشان: اطلاع رسانی در ادامه آگاه سازی و اطلاع رسانی در خصوص ساخت و سازهای خلاف به شهروندان را یکی از حلقه‌های مفقوده برای جلوگیری ساخت و ساز‌های خلاف دانست.

اجتماعی و فرهنگی زمین ساخت و ساز شورای اسلامی شهر شورای شهر شهرداری فقر قانون معماری امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر