کد خبر: 173066 A

مرکز هنرهای سنتی با توجه به اهداف سازمان میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری و در راستای حفظ و احیا معرفی و اشاعه رشته های هنرهای سنتی، در اردیبهشت ۱۳۷۷ تاسیس شد.

مرکز هنرهای سنتی با توجه به اهداف سازمان میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری و در راستای حفظ و احیا معرفی و اشاعه رشته های هنرهای سنتی، در اردیبهشت ۱۳۷۷ تاسیس شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا در کاشان " مهران سرمدیان " سرپرست اداره میراثفرهنگی کاشان در سالروز ثبت مرکز هنرهای سنتی کاشان در فهرست آثار ملی کشور در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: بنای این مرکز واقع در خیابان ملافتح اله و جنب دیوار یک هزار ساله سلجوقی قرار دارد، در قدیم یکی از کارگاه های بزرگ نساجی سنتی کاشان بوده که بافندگان و هنرمندان بسیاری در آن مشغول فعالیت و تولید انواع دست بافته های ابریشمی بوده اند.

سرپرست اداره میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان افزود: پس از تملک این مرکز توسط مدیریت میراثفرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان در سال ۱۳۷۵ و اتمام عملیات مرمت و بازسازی، با راه اندازی کارگاه های مختلف هنرهای سنتی و بومی کاشان شروع به فعالیت کرد.

" سرمدیان " ادامه داد: در حال حاضر این مرکز دارای ۱۱ گارگاه شامل: مخمل ساده، مخمل نقش برجسته، زری بافی، زیلو بافی و شعربافی به روش سنتی و یک کارگاه سفال می باشد که در کلیه این کارگاه ها علاوه بر تولید محصولات به آموزش هنرجویان علاقمند نیز می پردازند.

به گفته وی در چند سال گذشته هنرمندان صنایع دستی کاشان موفق به دریافت ۱۲ مهر اصالت یونسکو و ۳ نشان ملی در رشته‌های زری بافی، مخمل بافی، شعربافی، زیلو بافی، سفالگری شدند.

گفتنی است مرکز هنرهای سنتی و صنایع دستی کاشان در تاریخ ۱۲/۳ / ۱۳۸۲ به شماره ۹۰۳۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ایران صنایع دستی صنایع دستی و گردشگری نساجی یونسکو کاشان سنتی میراثفرهنگی هنرهای گنجینه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر