کد خبر: 120784 A

در یازدهمین روز محرم؛

آیین سنتی و مذهبی خیمه‌برداری در نوش‌آباد برگزار شد

قریب یک قرن است که مردم مومن و ولایت مدارنوش آباد، چون به عصریازدهم محرم می رسند، بنا به سنت دیرین خود، آیین خیمه برداری را برگزار می کنند

آیین سنتی و مذهبی خیمه‌برداری در نوش‌آباد برگزار شد

ایلنا: قریب یک قرن است که مردم مومن و ولایت مدارنوش آباد، چون به عصریازدهم محرم می‌رسند، بنا به سنت دیرین خود، آیین خیمه برداری را برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در آران و بیدگل این مراسم در سه مرحله اجرا می‌شود و حوادثکربلا را بازآفرینی می‌کند. آغاز این مراسم، تعزیه شهادت حضرت حسین بن علی(ع) است، که توسط گروه تعزیه خوان در زمینی به مساحت ۳۰هکتار اجرا می‌شود.

پس از آن لشگریان یزید، آنان که سواره‌اند، پیکر شهدا را با «سُُم اسبان گرفته و آنان که پیاده‌اند، با نیزه و سنگ بر پیکر شهدا می‌تازند و چه انبوهی از جمعیت است که زنان و کودکان را با تازیانه می‌نوازند و خیمه‌ها را در جهل و کین خود به آتش می‌کشند.
در مرحله سوم این مراسم، آن هنگام که آتش خیمه‌ها نشست و» آل الله «را سوار بر ش‌تر بی‌جهاز به اسارت بردند، جماعتی را می‌بینی که سر و روی خود را با پارچه سیاه پوشانده‌اند و تکه‌هایی از چوب نی را از بالای سر برهم می‌زنند و به میدان می‌آیند، می‌گریند و می‌گردند و نوحه سر می‌کنند:
ای خیل عرب، خیل عرب، حرمت از این کشته بدارید.
هرچند شهید است، غریب است، به خاکش بسپارید.
اینان، حماسه زنان بنی اسد را باز آفرینی می‌کنند که چون بی‌وفایی مردان را دیدند، به یاری می‌ه‌مان کربلا آمدند.
» آیین سنتی مذهبی خیمه برداری نوش آباد، سال گذشته به شماره ۵۹۸ در فهرست میراثمعنوی کشور به ثبت رسیده است.

زنان کربلا کودکان محرم مردان سنتی مذهبی آیین خیمه نوش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر