کد خبر: 836262 A

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۹۶ هزار اشتغال روستایی جدید در بخش کشاورزی ایجاد شد

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی درباره سهم بخش کشاورزی از منابع ۱.۵میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی مربوط به ایجاد اشتغال پایدار روستایی گفت: در دو سال گذشته، دولت با مجوز مجلس شورای اسلامی و با اذن مقام معظم رهبری، ۱.۵میلیارد دلار برای طرح‌های اشتغال و توسعه روستایی و عشایری اختصاص داد که بیش از ۸۵درصد از آن توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تخصیص داده شده است.

۹۶ هزار اشتغال روستایی جدید در بخش کشاورزی ایجاد شد

به گزارش ایلنا، عبدالمهدی بخشنده ادامه داد: از کل منابعی که تاکنون به همه بخش‌های اقتصادی کشور تخصیص یافته، قریب به ۷۰درصد در بخش کشاورزی جذب شده و بیش از ۳۰هزار طرح توسعه‌ای در بخش کشاورزی در زمینه‌های مختلف‌ صنایع تبدیلی و تکمیلی‌، توسعه گلخانه‌ها، آبزی‌‌پروری، گیاهان دارویی، مکانیزاسیون، دام و طیور اجرا شده که امیدواریم در آینده نزدیک، به عمل آمده و تولیدات آنها نهایی شود. اجرای این برنامه‌های توسعه‌ای بیش از ۹۶هزار اشتغال جدید در این زمینه را ایجاد کرده و نقش مهمی در اشتغال جوانان روستایی و کاهش فقر ایفا کرده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به گزارش مدیران این برنامه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: همکاران ما در سایر بخش‌ها مانند صنعت و معدن، ITC، گردشگری نیز بخش‌های دیگر را جذب کرده‌اند، اما همانطور که اشاره شد، قریب به ۷۰درصد این اعتبار در بخش کشاورزی جذب شده است.

بخشنده در ادامه تصریح کرد: ۱۰ تا ۱۵درصد باقی نیز مقرر است با برنامه‌ریزی به تمامی بخش‌های اقتصادی تخصیص یابد که اگر چنین شد‌، امیدواریم دوباره سهمی نیز برای بخش کشاورزی در نظر گرفته شود.

حضور ۱۵ کشور در دوره آموزشی مدیریت پروژه‌های اشتغال روستایی و کاهش فقر

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی همچنین در حاشیه افتتاحیه دوره آموزشی بین‌المللی مدیریت پروژه‌های اشتغال روستایی و کاهش فقر در جمع خبرنگاران گفت: این دوره با حضور نمایندگان ۱۵ کشور از منطقه آسیا و اقیانوسیه برای تبادل تجربیات در زمینه مدیریت پروژه‌های اشتغال روستایی و کاهش فقر برگزار شده است.

بخشنده افزود: جمهوری اسلامی ایران در دو سه دهه اخیر با توجه به سرمایه‌های گسترده‌ای که در زمینه توسعه روستایی داشته، تجارب ارزنده‌ای دارد که در این دوره مشترک حدود یک هفته‌ای در قالب پنل‌های مختلف و برنامه‌های آموزشی، انتقال تجربه صورت می‌گیرد. همچنین در تلاشیم بتوانیم از تجارب مفید سایر کشورهای حاضر در این دوره آموزشی بهر‌ه‌مند شویم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اهمیت اشتغال جوانان در توسعه روستایی، ادامه داد: در دهه اخیر، با تعداد زیادی از جوانان فارغ‌التحصیل به‌ویژه در روستاها روبرو شده‌ایم که تعداد خانم‌ها نیز در این بین قابل توجه است، بنابراین باید بتوانیم از طریق پروژه‌های سرمایه‌گذاری، هم به توسعه بخش کشاورزی و توسعه روستایی و هم اشتغال جوانان کمک کنیم.

مدیریت سهم اندک افزایش نرخ بنزین در بخش کشاورزی

او در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره اثر سهمیه‌بندی بنزین بر بخش کشاورزی نیز گفت: عمده ماشین‌آلاتی که در بخش کشاورزی استفاده می‌شود، به‌ویژه در بخش‌های کاشت، داشت و برداشت، ماشین‌آلاتی است که از سوخت گازوئیل استفاده می‌کنند.

بخشنده با بیان اینکه قیمت گازوئیل هیچ تغییری نکرده است، افزود: امیدواریم در این بخش هزینه چندانی به کشاورزان و تولیدکنندگان وارد نشود، اما در بحث انتقال تولیدات به مناطق شهری احتمالا تولیدکنندگان باید از خودروهای بنزین‌سوز استفاده کنند که در این صورت قطعا اثرات کوچکی بر بخش کشاورزی خواهد داشت که مدیریت خواهیم کرد تا اثر چندانی بر هزینه تمام‌شده تولید نداشته باشد و تولیدکنندگان متناسب با تولیداتشان بتوانند محصولات خود را به بازار عرضه کنند.

انتهای پیام/
ایجاد اشتغال کشاورزی اشتغال روستایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر