کد خبر: 731782 A

دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین:

عیدعلی کریمی گفت: مسئولان صدای کارگران را بشنوند و از تعدیل نیرویکار واحدهای صنعتی و تولیدی جلوگیری کنند. نگذارید کمر افراد ضعیف زیر فشار گرانی‌ها خم شود.

به گزارش ایلنا، عیدعلی کریمی (دبیر اجرایی خانه کارگر) در مراسم تجلیل از برگزیدگان مسابقات قرآنی جامعه کارگری قزوین گفت: توجه به امور معنوی موجب نشاط معنوی در میان جامعه کارگری می‌شود و باید تلاش کنیم با ترویج برنامه‌های دینی در واحدهای صنعتی و برگزاری مسابقات قرآنی به گرایش بیشتر کارگران به مسائل مذهبی کمک کنیم.

وی اضافه کرد: یک زمان بانگ اذان در شهر صنعتی البرز و بسیاری از کارخانه‌های این شهر بلند بود اما امروز این صدا کمتر شنیده می‌شود و باید برای آن تدبیر کنیم.

کریمی یادآورشد: اگر نماز واقعی بخوانیم و به آن پایبند باشیم اینهمه مشکل نخواهیم داشت و درگیریها به حداقل می‌رسد.

وی بیان کرد: اعتقاد داریم، کارگر و کارفرما مکمل هم هستند و هر کدام نباشد کار دیگری لنگ می‌ماند لذا باید همانند یک خانواده باشیم و نگذاریم بین کارگر و کارفرما فاصله بیفتد.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اظهارداشت: امروز که جامعه دچار مشکلات اقتصادی است باید از قرآن کمک بگیریم و به مسائل معنوی اهمیت بیشتری دهیم.

کریمی با انتقاد از شیوه مدیریتی در بروز برخی مشکلات گفت: در داخل کشور مشکل مدیریت داریم و اگر شاهد صف‌هایی برای خرید ارزاق عمومی پس از چهل سال هستیم که وقت مردم در آن می‌گذرد همه مقصریم و باعث شده‌ایم دشمن روی آن تبلیغ منفی کند.

وی اظهارداشت: به جای اینکه وقتی کالایی کم می شود ما هم مصرف را کم کنیم متاسفانه شاهد هجوم برای خرید هستیم که مشکلات را بیشتر می کند و این رویکرد زیبنده نیست.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین همچنین تصریح کرد: در کنار برخی مدیریت‌های غلط که به مشکلات دامن زده نوع رفتارهای جامعه نیز ایراد دارد و باید در برخی امور و رفتارها بازنگری کنیم.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی کارگران اظهارداشت: امروز جامعه کارگری با بحران مواجه شده و تورم کمرش را شکسته و کسی با حقوق یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی دیگر قادر به ادامه زندگی نیست.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اضافه کرد: افزایش حقوق کارگران با تورم همخوانی ندارد و باید نمایندگان مجلس و وزیر کار برای آن چاره‌اندیشی کنند.

وی اظهار داشت: در گذشته بن کارگری و کوپن کالای اساسی داشتیم و از این طریق برخی نیازها اقتصادی و مصرفی مردم تامین می‌شد. امروز هم می‌توان با این شیوه کمی وضعیت معیشتی مردم بویژه اقشار کم درآمد را بهبود بخشید و از تولید داخلی هم حمایت کرد.

کریمی اضافه کرد: فاصله طبقاتی در جامعه زیاد شده و وقتی حقوق کارفرما و مدیر دولتی به جای اینکه مثلا ۵ برابر کار گر باشد گاهی تا ۵۰ برابر بیشتر است واین فاصله طبقاتی اقشار ضعیف جامعه را هر روز فقیرتر می‌‌کند.

این فعال کارگری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با همه مشکلات اقتصادی متاسفانه در روزهای پایانی سال شاهد تعدیل برخی نیروی کار در واحدهای صنعتی هستیم، افزود: از مدیران این واحدها انتظار داریم از تعدیل کارگران خود با جدیت جلوگیری کنند زیرا این راهکار مناسبی برای کاهش هزینه‌ها نیست.

کریمی اظهار داشت: با اختصاص کمک‌های غیرنقدی می‌توان به فکر کارگران بود، امروز۷۰ درصد جامعه مشکل اقتصادی دارد و به سختی زندگی می‌کند و از مسئولان کشور انتظار داریم صدای کارگر را بشنوند.

وی بیان کرد: البته از کارفرمایان متعهد که با این وضعیت سرمایه‌های خود را در کار و تولید بکار گرفته‌اند باید تقدیر کنیم اما برخی نیز در حق کارگر ظلم می‌کنند که نیازمند رسیدگی است.

کریمی در ادامه یادآور شد: سازمان تامین اجتماعی حدود ۱۸۷ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد و امیدواریم برای پرداخت آن اقدام شود تا مشکلی برای پرداخت حقوق بازنشستگان ایجاد نشود.

وی گفت: طرحی که در مجلس رفته مشکلات را بیشتر می‌کند کارگران در دوران انقلاب و پس از آن در جنگ و تحریم دین خود را ادا کرده‌اند و امروز باید مسئولان به مشکلات و درخواست‌های آنها رسیدگی کنند و انتظار داریم هر تغییری در قوانین تامین اجتماعی قرار است صورت گیرد با نظر کارگران باشد تا این گروه زحمتکش دچار چالش‌های بیشتر نشوند.

دبیر خانه کارگر قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر