کد خبر: 685841 A

امروز برگزار می‌شود؛

نشست علمی«دام فقر؛ در جستجوی راه رهایی» روز یکشنبه ۶ آبان از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در تالار ابن‌خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش ایلنا، نشست علمی «دام فقر؛ در جستجوی راه رهایی» روز یکشنبه ۶ آبان از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در تالار ابن‌خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با سخنرانی، احمد میدری، سارا شریعتی ، سعید مدنی، رضا امیدی و یاسر باقری برگزار می شود.

بر پایه این گزارش فقر، پدیده‌ای پیچیده و چندبعدی است. درآمد ناکافی برای تأمین مایحتاج زندگی فقط یکی از ابعاد این پدیده است. فقر غذایی که خود منجر به کاهش بهره‌وری ذهنی می‌شود، فقر فرهنگی و محرومیت از آموزش، فقر اجتماعی و طرد شدن از متن جامعه، ناتوانی از پرداخت هزینه‌های درمان و محرومیت از داشتن یک زندگی سالم، محرومیت از داشتن اوقات فراغت مناسب و بسیاری دیگر از جنبه‌های فقر، نشان می‌دهند که مسئله باید به صورت همزمان از چند بعد مختلف مورد توجه قرار بگیرد تا بتوان راهکاری عملی و همه جانبه برای آن در نظر گرفت.

در دهه‌های اخیر با توجه به قرار گرفتن دین در جایگاه قدرت، پرسش از نسبت فقر و دین و نقش دین در سیاست‌گذاری‌های منجر به بروز فقر یا فقرزدایی مطرح است.

بر همین اساس نشست «دام فقر؛ در جستجوی راه رهایی» با هدف پرداخت به وضعیت فقر در ایران و تاملی مقدماتی برای راه‌های مقابله با آن به همت انجمن اسلامی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

 در این نشست احمد میدری، اقتصاددان و معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و  رفاه اجتماعی با موضوع «فقر و تعارض منافع» سخنرانی خواهد کرد.

همچنین سعید مدنی، پژوهشگر حوزه‌ی مسائل اجتماعی ایران به موضوع «فقر مزمن، نابرابری ساختاری» خواهد پرداخت.

موضوع سخنرانی سارا شریعتی، جامعه‌شناس دین و استاد دانشگاه تهران، «دین؛ عامل یا راه رهایی از فقر؟» است.

رضا امیدی، پژوهشگر حوزه‌ی رفاه اجتماعی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز با موضوع «دینامیزم‌ فقرزایی از منظر اقتصاد اجتماعی» به طرح بحث خواهد پرداخت. در نهایت یاسر باقری موضوع «مواجهه قانونگذار با فقر در ایران» را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

از سخنرانان نشست خواسته شده ضمن بحث خود به سوالات زیر نیز به تناسب بحث پاسخ دهند:

۱. ابعاد و شاخص‌های فقر در ایران در چهل سال گذشته چه روندی را طی کرده‌اند؟ وضعیت کنونی فقر در جامعه و اشکال و ابعاد مختلف آن به چه ترتیب است؟

۲. علل ناکامی برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های دهه‌های اخیر در کاستن از ابعاد فقر در ایران چیست؟

۳. آیا مشارکت نهادهای مدنی می‌تواند به عنوان راهکاری بنیادی برای مقابله با فقر مطرح باشد؟ برای جلب مشارکت نهادهای مدنی در مبارزه با فقر چه پیش‌نیازها و لوازمی مطرح‌اند؟

۴. دین در قدرت و دین خارج از قدرت چگونه می‌توانند مولد یا تخفیف‌دهنده‌ی فقر باشند؟ کدام قرائت از دین توجیه‌گر فقر و نابرابری و کدام قرائت مولد راهکاری برای مقابله با فقر است؟

خاطر نشان می‌شود این نشست از ساعت ۱۶ روز یکشنبه ۶ آبان در تالار ابن‌خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران (بزگراه جلال آل‌احمد، پل نصر، جنب بیمارستان شریعتی) برگزار شده و مشارکت برای عموم آزاد است.

نشست علمی «دام فقر؛ در جستجوی راه رهایی»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر