کد خبر: 682460 A

مشاور ارشد مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در امور درمان گفت: تا پایان سال جاری، تمامی مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی در سراسر کشور، به پروژه حذف دفترچه درمانی و تولید نسخ الکترونیکی می‌پیوندند.

به گزارش ایلنا، «محمدعلی بیطرف» اظهار داشت: این طرح ابتدا در مطب‌ها و سپس در کلینیک‌ها، دی کلینیک‌ها و درمانگاه‌های خصوصی و خیریه اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه پروژه حذف دفترچه در مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی از ۳ سال پیش در استان یزد و در برخی تخصص‌های خاص و نسخ گران قیمت انجام شده بود، گفت: زیرساخت‌های انجام این کار بسیار حائز اهمیت است و پزشکان در مطب‌هایشان باید سیستم قابل قبولی برای اجرای این طرح داشته باشند.

بیطرف با اشاره به اینکه این طرح پیش از این در مراکز درمانی طرف قرارداد تأمین اجتماعی در استان‌های گیلان، قزوین، همدان، سمنان، اردبیل، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان و مازندران مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، گفت: بهره‌برداری از سامانه نسخه الکترونیک در استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تهران، ایلام، لرستان، زنجان، کرمانشاه و کردستان نیز آغاز شده است.

وی افزود: در مرحله بعد نیز ۹ استان دیگر وارد این پروژه خواهند شد و نهایتا در بهمن ماه جاری، سایر استان‌های کشور که ۵ استان هستند، وارد این طرح شده و پروژه به پایان می‌رسد.

بیطرف با بیان اینکه اجرای این پروژه در مراکز طرف قرارداد فعلا اختیاری است، گفت: پزشکان برای استفاده از این طرح ابتدا باید ثبت نام کنند و در صورت تایید اسناد پزشکی، آموزش‌های کلی را می‌گذرانند و وارد عمل می شوند.

وی با بیان اینکه هر پزشک داوطلب با هر تخصصی حتی پزشکان عمومی، می‌توانند در صورت تمایل وارد این طرح شوند، گفت: نکته حائز اهمیت در این طرح آن است که به محض انجام ویزیت، ۶۰درصد وجه نسخه در حساب پزشک شارژ می‌شود. ۴۰درصد مابقی نیز پس از رسیدگی اسناد پزشکی، واریز خواهد شد.

 بیطرف تاکید کرد: پرداخت ۶۰درصد به پزشکان در صورتی انجام می‌شود که از سوی سازمان نظام پزشکی امضای دیجیتال داشته باشند و در غیر اینصورت  پرداخت این مبلغ امکان‌پذیر نیست.

مشاور ارشد مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در امور درمان درباره مقاومت‌هایی از سوی برخی پزشکان برای صدور نسخ به صورت الکترونیکی گفت: هر طرح بزرگی مشکلات خود را دارد. قاعدتا به دنبال احصای مشکلات هستیم که تا حدود زیادی با اجرای آزمایشی محقق شده است. با راهکارهای دیده شده اشکالات را به حداقل می‌رسانیم.

 بیطرف افزود: مشوق پرداخت آنلاین هم تاثیر خوبی خواهد داشت. تجربه ما در حذف دفترچه‌ها در مراکز ملکی نشان داده در ابتدا کمی مقاومت وجود دارد اما در نهایت کسانی که وارد این طرح می‌شوند، دیگر نمی‌خواهند از آن خارج شوند زیرا باعث تسهیل روند درمان می‌شود و پزشکان خودشان طرفدار طرح می‌شوند.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد اگر این طرح تعمیم یابد، مشوق پرداخت ۶۰ درصدی به صورت آنلاین نیز می‌تواند تعمیم یابد. در این صورت مشکل دیرکرد در پرداخت مطالبات هم تا حدود زیادی حل می‌شود.

بیطرف ذخیره اطلاعات بیماران به شکل طبقه‌بندی شده در مطب‌ها و تولید نسخه الکترونیک در داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیکی و دریافت ۶۰درصد آنلاین توسط این مراکز را از دیگر مزایای این طرح برشمرد.

وی ادامه داد: درحال حاضر ۱۳ داروخانه در استان البرز به شکل پایلوت در این طرح ثبت نام کرده‌اند و سازمان تامین اجتماعی آمادگی گسترش این پروژه به سایر استانها را نیز دارد.

بیطرف، ارتقای کیفیت درمان و بهینه کردن درمان مردم از مراکز درمانی، مدیریت مصارف و کاهش هزینه‌ها در موارد غیرضروری و نهایتا کاهش اتلاف زمانی بیمار، پزشک و کارکنان را ۳ هدف عمده این طرح عنوان کرد.

مشاور ارشد مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در امور درمان تصریح کرد: از مهمترین ویژگی‌های این پروژه می‌توان به انجام صفر تا صدی کارها توسط مهندسان و شرکتهای آی تی داخل کشور و سازمان اشاره کرد.

وی ادامه داد: در خصوص انجام این پروژه هیچگونه وابستگی نداریم و امکان تجمیع اطلاعات و به‌روز کردن آنها وجود دارد.

بیطرف گفت: تولید نسخه الکترونیک هیچگونه محدودیتی برای پزشکان ایجاد نمی‌کند و صرفا هدف از انجام اینکار، جلوگیری از اتلاف بی‌جهت و بی‌مورد منابع و نظم دادن به نسخ و پیشگیری از خطاها است.

وی اظهار امیدواری کرد تا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که مهمترین بخش تولید درمان در کشور است نیز وارد این پروژه شود و سایر بیمه ها بخصوص بیمه سلامت، نیروهای مسلح و کمیته امداد هم این پروژه را به کار گیرند.

وی توسعه سامانه نسخه الکترونیک را یک تکلیف قانونی براساس برنامه پنجم و ششم توسعه دانست و گفت: سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی در این مسیر نیز با توجه به تکلیف قانونی بوده است.

مشاور ارشد مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در امور درمان یادآور شد: تا پایان شهریور سال جاری، ۱۳۰ میلیون نسخه الکترونیک در بخش درمان مستقیم این سازمان صادر شده و حذف دفترچه در تمامی مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی به طور کامل به اجرا درآمده است.

بیطرف تصریح کرد: چنانچه پروژه حذف دفترچه تا پایان سال جاری در مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی نیز اجرایی شود، در سال آینده این پروژه از حالت اختیاری خارج خواهد شد و این سازمان تنها با مراکز و پزشکانی طرف قرارداد خواهد بود که نسخه الکترونیک داشته باشند.

حذف دفترچه های تامین اجتماعی محمد علی بیطرف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر