کد خبر: 680082 A

سیداحسن علوی:

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: کرایه ناوگان جاده‌ای حمل بار براساس تن-کیلومتر تعیین شده و قطعا این مکانیزم بسیاری از مشکلات کامیونداران را مرتفع می‌کند.

به گزارش ایلنا، «سیداحسن علوی» با اشاره به تعیین کرایه حمل‌ونقل جاده‌ای داخلی در نشست شورای‌عالی هماهنگی ترابری کشور، گفت: در گذشته نرخ کرایه حمل و نقل جاده ای بر اساس بار، به صورت توافقی میان راننده یا مسئول ترابری با متقاضی حمل بار انجام می‌شد، اما با مصوبه اخیر، کرایه حمل و نقل براساس تن- کیلومتر محاسبه می‌شود.

نماینده سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در گذشته رانندگان کامیون‌ها معتقد بودند که با میزان کرایه حمل، تمام هزینه‌های آنها محاسبه نشده و عملا آنها متضرر می‌شوند، حال با تلاش مجلس و  وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های دیگر، مکانیزم قابل قبولی برای محاسبه کرایه حمل و نقل بار تعیین شد.

وی تصریح کرد: در کل هزینه کامیون‌ها به دو بخش کلی تقسیم می‌شود، هزینه نخست درباره بیمه راننده و کمک راننده، پرداخت حقوق به کمک راننده و غیره است و بخش دیگری از هزینه‌ها مربوطه به هزینه نگهداری، خرید لاستیک، هزینه سوخت است.

علوی ادامه داد: شاخصه اصلی در محاسبه میزان هزینه حمل یک تن در یک کیلومتر، میزان مصرف سوخت است، به طوری که پارامترهای مختلف آن مورد بررسی قرار گرفته و محاسبه می شود.

این نماینده مجلس گفت: طبق اعلام مسئولان سازمان راهداری، در کل ۷ ناوگان جاده‌ای حمل بار تعیین شده، که نحوه محاسبه هر تن- کیلومتر برای این ناوگان‌ها متفاوت است.

وی گفت: همچنین در نشست‌های اخیر کمیسیون عمران مجلس نیز مقرر شد که قطعات مورد نیاز کامیونداران ازجمله لاستیک و چندین قلم مورد نیاز آنها تأمین و ارائه شود.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: مجموعه مجلس و دولت تمام تلاش خود را کردند تا دغدغه‌های رانندگان و کامیونداران تا میزان قابل توجهی کاهش یابد و امیدوارم روند ناوگان جاده‌ای حمل بار رو به رشد و توسعه باشد.

سید احسن علوی مطالبات صنفی کامیون داران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر