کد خبر: 668080 A

مشاور اموز زنان اداره کار و تعاون استان مازندران گفت: با شکل‌گیری۸۳ تعاونی زنان در سال‌های اخیر برای ۶۰۰ نفر ایجاد شغل شده‌است.

آتوسا وفادار (مشاور اموز زنان اداره کار و تعاون استان مازندران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از فعالیت ۶۰۰ تعاونی ویژه زنان در این استان خبر داد و گفت: ۸۳ تعاونی از این تعداد در دولت تدبیر و امید ایجاد شده است که برای ۶۰۰ نفر ایجاد شغل کرده‌اند.

وی، رشد حدود ۱۴ درصدی تعداد تعاونی زنان مازندران در دولت تدبیر و امید را ناشی از توجه بیشتر این دولت به زنان و تلاش برای بروز توانمندی‌های آنان دانست و گفت: با تاسیس وزارت تعاون در سال ۷۰، استان مازندران مطابق با بخش‌نامه‌های وقت شروع به ایجاد تعاونی‌های مربوط به زنان کرد. طبق آن بخشنامه‌ها تعاونی‌هایی که اعضای آنان ۷۰ درصد از زنان تشکیل شده باشد؛ تعاونی زنان محسوب می‌شدند.

وی ادامه داد: برهمین اساس تبلیغات برای شکل‌گیری تعاونی زنان در اداره کار و تعاون مازندران شروع شد. در سال ۸۲ طی یک طرح ضربتی اشتغال زنان به صورت تعاونی در استان مازندران رواج بیشتری پیدا کرد. تعاونی‌های زنان در استان مازندران در گرایش‌های مختلفی چون صنعت، صنایع دستی، تولیدی، پوشاک، آموزش، بهداشت و مهدکودک تسهیلات مختلفی دریافت کردند. این اعتبارات در جهت برپایی نمایشگاه یا برای شروع کار و سرمایه اولیه توانمندسازی، خرید تجهیزات مورد استفاده قرار گرفت.

وفادار همچنین از تلاش تعاونی‌های استان برای صادرات محور کردن تولیداتشان خبر داد و گفت: از سال ۹۲ تاکنون با تقویت و سیاست حمایتی، تعاونی‌های استان بیش از ۹۳ میلیون دلار صادرات داشته‌اند.

وی با اعلام اینکه این میزان صادرات قابل مقایسه با گذشته نیست، افزود: تنها در ۶ ماهه سال جاری تعاونی‌های استان حدود هفت میلیون دلار صادرات داشته‌اند.

زنان ساروی تعاونی زنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر