کد خبر: 665967 A

تیراندازی گارد دریایی امارات متحده عربی به لنج بوشهری باعث مرگ یکی از خدمه، مجروح شدن ۲ نفر دیگر و بی‌خبری از وضعیت سایر حاضران در شناور شده است.

به گزارش ایلنا، به دلیل حمله گارد امارات به لنج ماهیگیری که از اسکله جلالی بوشهر برای ماهیگیری راهی دریا شده بود،  یکی از خدمه کشته شده و دو نفر مجروح شدند.

عمار ماهینی( مالک لنج) مالک این شناور گفته است: لنج ما از اسکله صیادی جلالی به سمت مطاف حرکت کرده تا گرگورها را برداشت کند، اما طبق آخرین تماسی که یکی از خدمه با من داشت، حدود ساعت ۱۶ چهارشنبه گذشته و زمانی که مشغول صرف نهار بوده‌اند، با تیراندازی یک شناور بدون پرچم مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد: تنها تماسی که با من برقرار شده، ساعت ۸ صبح پنجشنبه گذشته از سوی یکی از خدمه لنج بود که خبر داد که یاسین لطفی پور از سرنشینان شناور بر اثر تیراندازی کشته شده، دو خدمه دیگر با نام‌های حیدر ماهینی و حسن آلبوسین هم مجروح شده و با قایق تندرو، آن‌ها و سایر خدمه را با خود برده‌اند و حدود ۲ ساعت دیگر با بندر دوبی فاصله داریم.

وی افزود: ابتدا تصور می‌شد لنج ما توسط گارد کشور قطر توقیف شده، چون مطاف نزدیک به این کشور است، اما تعجب می‌کنم که گارد امارات به شناور حمله ور شده که در موقعیت آب‌های مطاف نیست. از طرفی با توجه به فاصله تیراندازی در ۴ عصر چهارشنبه تا زمان تماس یکی از خدمه که صبح پنجشنبه بوده و گفته دو ساعت دیگر تا دوبی فاصله دارند، زمان ۲۵ ساعته طی شده که این احتمال را تقویت می‌کند که گارد امارات در آب‌های ایران به لنج ما حمله ور شده است.

وی خاطرنشان کرد: متعاقب همین تماس از خدمه خواستم GPS را نگهداری کند تا پیگیری قانونی درباره محل درگیری که آب‌های ایران یا مرز کشور همسایه بوده امکان‌پذیر باشد.

عمار ماهینی (مالک این شناور) با اشاره به اینکه طی ۲۵ سال فعالیت دریایی، برای نخستین بار است که گرفتار چنین اتفاقی شده، اظهار داشت: طبق تماس حاصله، متاسفانه جسد و دو زخمی را با شرایط بدی با شناور تندرو به سمت دوبی برده‌اند، طوری که با وجود تیراندازی به پاهای دو خدمه و زخمی شدن آن‌ها، با پابند آن‌ها را روانه کشتی تندرو کرده و پس از تماس ساعت ۸ صبح پنجشنبه، دیگر اطلاعی از سرنوشت یک کشته و ۸ خدمه دیگر لنج نداریم.

وی با طرح این احتمال که بحث ورود شناور اماراتی به آب‌های کشور و رقم زدن این اتفاق وجود دارد و در زمان تیراندازی هم پرچم نداشته‌اند، خاطرنشان کرد: تماس‌هایی با مسئولان اداره بندر و دستگاه‌های مربوطه در بوشهر داشته‌ام، ولی صبح شنبه برای پیگیری این مشکل راهی تهران هستم تا از طریق وزارت خارجه و وزارت کشور از لنج و خدمه بوشهری آن در کشور امارات کسب اطلاع کنم.

ماهینی ابراز امیدواری کرد: مقامات مسئول در کشور سریع‌تر پیگیر سرنشینان این لنج باشند، خصوصا اینکه تا دستگاه GPS در اختیار خدمه می‌باشد درباره موقعیت درگیری که احتمالا آب‌های کشورمان بوده، بررسی دقیق صورت بگیرد.

امارات لنج بوشهری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر