کد خبر: 657942 A

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی:

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی گفت: برخورداری از خدمات تامین اجتماعی ضرورتی غیرقابل انکار برای اتباع خارجی در ایران است.

به گزارش ایلنا، «احمدرضا خزاعی» در جلسه شورای اداری تامین اجتماعی فارس که با حضور روسای شعب و مسئولین واحدهای نامنویسی، امور بیمه شدگان و بازرسی تامین اجتماعی این استان برگزار شد، گفت: براساس ماده ۵ قانون تامین اجتماعی، اتباع خارجی که براساس قانون و مقررات مشغول به کار هستند و رابطه مزدبگیری با کارفرما دارند، بایستی تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گیرند.

وی با برشمردن وظایف اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: تحت پوشش قراردادن اتباع خارجی داخل ایران به صورت اجباری و اختیاری و تحت پوشش قراردادن ایرانیان و هموطنانی که در خارج از ایران حضور دارند دو ظیفه مهم این اداره کل است.

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی افزود: اتباع خارجی مجاز از بدو شروع به کار، حق برخورداری از خدمات و تعهدات تامین اجتماعی را دارند و تفاوتی بین اتباع خارجی و ایرانی در کشور برای برخورداری از خدمات تامین اجتماعی وجود ندارد.

خزاعی تصریح کرد: اتباعی که دارای پروانه یا کارت کار هستند و در کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی اشتغال دارند، مشمول بیمه اجباری هستند و کارفرمایان موظفند نسبت به اعلام اسامی و  پرداخت حق بیمه آنان اقدام کنند.

وی درادامه بیان داشت: علاوه بر اجرای پوشش بیمه اجباری در مورد اتباع خارجی، بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، زنان خانه‌دار، طلاب و روحانیون، بیمه اختیاری و توافقی این گروه نیز امکان‌پذیر است و تمام اتباع خارجی دارای کارت اقامت معتبر و مجوز اشتغال همانند سایر ایرانی‌ها می‌توانند از تمام مزایا و خدمات تأمین اجتماعی استفاده کنند و در این خصوص افراد در قالب هر شغلی می‌توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند.

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی با اشاره به وجود ٩٧٠ هزار نفر از اتباع خارجی در کشور که در شرایط سنی کار (۶٠-١۵ سال) قراردارند، بیان داشت: تاکنون ٣٧ هزار و ۲۱۹ نفر از این افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی درآمده‌اند و از تمام مزایای این سازمان به غیر از بیمه بیکاری بهره‌مند هستند.

خزاعی با اشاره به آمار عملکرد تامین اجتماعی فارس و پوشش بیمه‌ای یک هزار و ۲۲۳ نفر از اتباع خارجی این استان ابراز امیدواری کرد که با تلاش و همت کارکنان استان، شاهد گسترش بیمه‌ای در حوزه بیمه تامین اجتماعی اتباع خارجی استان باشیم.

مدیرکل تامین اجتماعی فارس نیز با اشاره به جمعیت ٢ میلیون و ١٢٠ هزار نفری بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در این استان گفت: ۴۴ درصد از جمعیت استان فارس تحت پوشش این سازمان هستند و به ۱۳۸ هزار خانوار مستمری بگیر، ماهانه مبلغ ۲۰۶ میلیارد تومان بعنوان مستمری پرداخت می‌کنیم.

«عبدالکریم نباتی» با اشاره به فرصت‌های بیمه‌ای پیش‌بینی شده در قانون تامین اجتماعی اظهار امیدواری کرد که با تلاش همکاران، افزایش اطلاع رسانی و هم‌افزایی نهادهای اجرایی، زمینه بهره‌مندی بیشتر اتباع خارجی استان از خدمات تامین اجتماعی فراهم شود.

بیمه اتباع خارجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر