کد خبر: 645411 A

عباس زارع نژاد اعلام کرد: داروهای O.T.C در برخی از کشورها حتی در فروشگاه‌هایی خارج از داروخانه به فروش می‌رسد و تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیرو درج خبری در مورد خروج داروهای O.T.C از پوشش بیمه براساس دستور شورای عالی بیمه، عباس زارع نژاد (مشاور وزیر بهداشت و رئیس مرکز روابط عمومی این وزارتخانه) توضیحاتی را برای خبرگزاری ایلنا ارسال کرد.

متن توضیحات وی به شرح زیر است:

طبق پاسخ دبیر شورای عالی بیمه سلامت؛ داروهای OTC در برخی از کشورها حتی در فروشگاه‌هایی خارج از داروخانه به فروش می‌رسد و تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند و خروج این داروها از پوشش بیمه‌ای با موافقت اکثریت اعضای شورای عالی بیمه مصوب می‌شود.

لازم به ذکر است متاسفانه اخیرا از طرف برخی افراد غیرکارشناس و غیرمرتبط با نظام سلامت در خصوص خروج این داروها از پوشش بیمه اظهارنظرهای غیرکارشناسانه‌ای می‌شود، داروهای OTC از شبکه درمان کشور خارج نشده‌اند ولی به دلیل هزینه پایین و عمدتا مصرف تعداد محدود از هر دارو و عدم لزوم ارائه نسخه در مقابل دریافت دارو از پوشش بیمه‌ خارج شده‌اند.

قابل توجه است داروهای OTC یا over the counter یا داروهای سوپرمارکتی که تقریبا در اکثر کشورهای دنیا به آسانی در دسترس مردم قرار دارد و نیاز به نسخه پزشک ندارند. حتی در برخی از کشورها این داروها در محل‌هایی خارج از داروخانه‌ به فروش می‌رسند و تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند، خروج این داروها از پوشش بیمه‌ای پس از مطالعه تجارب کشورهای مختلف دنیا در این خصوص و بررسی کارشناسی در دبیرخانه شورای عالی بیمه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اوایل سال ۹۶ و با موافقت اکثریت اعضای شورای عالی بیمه مصوب گردید که اخیرا پس از بررسی مجدد کارشناسی صرفا توسط دبیر شورای عالی بیمه که طبق قانون مسئول ابلاغ مصوبات شورای عالی بیمه می‌باشد ابلاغ گردید.

گفتنی است دستور عمل خروج داروهای OTC از پوشش بیمه دو استثنا دارد. تجویز برای اطفال زیر ۱۲ سال و تجویز برای بیماران بستری در این ابلاغیه جزء مواد استثنا می‌باشد. این امر باعث می‌شود که برای بیماران بستری کوچکترین مشکلی در پوشش بیمه‌ای داروهای فوق ایجاد نشود یا خروج این داروها از پوشش بیمه، پرداخت از جیب مردم قطعا افزایش نخواهد یافت چراکه عدم افزایش پرداخت از جیب مردم همواره از اصلی‌ترین دغدغه‌های تولیت نظام سلامت یعنی وزارت بهداشت بوده و خواهد بود.

داروهای O.T.C عباس زارع نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر