کد خبر: 640020 A

ربیعی در کمیسیون تخصصی اشتغال روستایی خبرداد:

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: ۶ هزار میلیارد تومان از تسهیلات اشتغال روستایی تا پایان شهریور پرداخت می‌شود.

به گزارش ایلنا، علی ربیعی درباره  نشست کمیسیون تخصصی اشتغال روستایی که امروز دهم تیر ، با محوریت بررسی عملکرد دستگاه‌های مرتبط و  بانک‌های مشارکت کننده در حوزه اشتغال روستایی و با حضورعیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حمید کلانتری (معاون امور تعاون وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی)، روسای بانک‌های عامل طرح اشتغال روستایی و نمایندگان وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری و وزارت اقتصاد و دارایی برگزار شد؛ گفت: دراین جلسه بر زنجیره‌ای شدن کسب و کارهای روستایی وانتخاب شرکت‌های پیشران و دانش بنیان با اولویت فروش محصولات روستایی و توسعه کسب و کارهای روستایی درطرح اشتغال روستایی تاکید شد.  

 وی افزود: براساس تصمیمات این نشست تخصصی قرار بر این شد که استان‌هایی که عملکرد مناسبی در دریافت طرح ها و ایده‌های اشتغال روستایی نداشته‌اند کارگروه‌های تخصصی اشتغال  تشکیل دهند تا این استان‌ها بتوانند از تسهیلات و اعتبارات برنامه  اشتغال روستایی استفاده بیشتری کنند. 

 وی اضافه کرد: شناسایی کارآفرینان  کار آزموده در تخصیص وام‌های اشتغال روستایی بسیار ضروری و مهم به شمار می‌رود. 

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست دستور داد که یک تیم متشکل از نمایندگان کمیسیون تخصصی اشتغال روستایی (وزرات صنعت، معدن، تجارت، وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات)، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان‌ها اعزام شوند و با تعامل با استانداران، بخشداران و فرمانداران و بانک‌های استان نسبت به حل مسائل در استان‌هایی که در زمینه اشتغال روستایی عملکرد پایین‌تری داشته‌اند اقدام کنند. 

وی بر انتشار فراخوان عمومی برای شرکت‌ها، بنگاه‌ها و افراد دارای ایده‌ها و طرح‌های نو در زمینه‌هایی که  تکمیل‌کننده زنجیره ارزش کسب و کار روستایی شامل کالا و خدمات ، درحوزه فروش ،آی تی وغیره است؛ تاکید کرد و افزود: براساس تصمیمات کمیسیون تخصصی اشتغال روستایی قرار بر این شد که افرادی که مایلند برای اشتغال روستایی طرح و ایده‌ای ارائه دهند؛ ازطریق فراخوان عمومی طرح‌های خود را مطرح کنند. البته این افراد حتما نباید در روستاها باشند، بلکه به عنوان مثال اگر فردی درتهران نیز ایده‌ای دارد می‌تواند از طریق این فراخوان که به زودی منتشر می‌شود ایده خود را مطرح سازد. 

ربیعی دراین نشست تصریح کرد: وام‌ها باید متناسب با تجارب  و دانش تخصصی بانک‌ها اعطاء شود. یعنی به عنوان مثال اولویت تخصیص وام به طرح‌های کشاورزی روستایی با بانک کشاورزی، درحوزه آی تی و گردشگری با پست بانک و صندوق کارآفرینی امید باشد و بانک توسعه تعاون بحث‌های صنعتی را در اولویت پرداخت‌های خود قرار دهد.  

گفتنی است در این نشست روسای بانک‌های عامل  پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی  گزارشی از اقدامات خود را تاکنون ارائه دادند.

ربیعی وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی اشتغال روستایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر