کد خبر: 627133 A

در راستای هم‌گام‌سازی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با صنعت، اجرای آزمایشی طرح کاربینی مشاغل ویژه مربیان با رویکرد پژوهش‌محوری در چهار استان کشور آغاز شد.

به گزارش ایلنا، «رضا باجولوند»، معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای، گفت: طرح کاربینی مشاغل ویژه مربیان این سازمان با رویکرد پژوهش محوری در مرحله نخست در استان‌های سمنان،   اصفهان، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی آغاز شده است.

وی تصریح کرد: در راستای اجرای این طرح، ۱۲۰ ساعت فرصت مطالعاتی پژوهشی در طول یک سال برای مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در نظر گرفته شده است که با حضور مربی در محیط واقعی کار در بخش صنعت محقق می‌شود.

باجولوند گفت: این زمان مطالعاتی فرصتی است که به مربیان واجد شرایط منتخب یک مرکز آموزشی برای مدتی معین به منظور انجام مطالعات و تحقیقات مرتبط با حوزه مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار محول می‌شود.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت سازمان افزود: مکان انتخابی برای اجرای طرح  باید متناسب با گروه آموزشی مربی و با اولویت صنایع بزرگ و متوسط باشد و زمان شرکت در طرح، نباید با دوره آموزشی مربی تداخل داشته باشد.

باجولوند گفت: ایجاد و تقویت روحیه پژوهش محوری در بین مربیان سازمان، ایجاد بستر مناسب برای آشنایی مربیان با مشاغل در حوزه صنعت، استفاده از ظرفیت و توان علمی و مهارتی مربیان در راستای توسعه کمی و کیفی آموزش‌های مهارتی، توسعه تعاملات سازمان با بازار کار در راستای هدف‌مندی و اثربخشی آموزش‌های مهارتی و  ارتقاء سطح علمی و مهارتی مربیان متناسب با فن‌آوری روز بازار از اهداف اجرای طرح کاربینی مشاغل  است.

وی در ادامه افزود: احیای جایگاه مربی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، تجربه اندوزی مربیان و کیفیت بخشی به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای متناسب با نیاز بازار کار صنعت ازجمله دستاورهای اجرای طرح بازبینی مشاغل خواهد بود.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت افزود: مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با حضور در محیط واقعی کار صنعت، فرصت نیازسنجی و  تجزیه و تحلیل مشاغل برای به‌روزرسانی استاندارهای مهارت و شغل را بدست می آورند.

وی گفت: استفاده از استادکاران حرفه‌ای بخش صنعت به عنوان آزمونگر در اجرای آزمون‌های سنجش مهارت این سازمان از برنامه‌های طرح مذکور است.

باجولوند افزود: دستورالعمل اجرای طرح کاربینی مشاغل مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به صورت آزمایشی به استان‌های سمنان در بخش فن‌آوری خودرو، اصفهان در بخش لوازم خانگی، آذربایجان شرقی در بخش ماشین ابزار و در استان خراسان رضوی در بخش صنایع غذایی ابلاغ شده است.

باجولوند افزود: اجرای طرح یاد شده با نظارت استان صورت می‌گیرد و جمع‌بندی مستندات مربیان شرکت کننده در طرح کاربینی مشاغل باید حداکثر تا تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ انجام و اعلام شود.

وی گفت: پس از بررسی نتایج مرحله آزمایشی طرحی کاربینی مشاغل و اصلاح فرآیندها، طرح یاد شده در تمام استان‌ها اجرایی خواهد شد.  

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت این سازمان تصریح کرد: انتخاب مربیان برای حضور در محیط واقعی کار صنعت براساس شاخص‌های متعدد ازجمله سابقه کار (حداقل ۵ سال سابقه کار آموزشی)، فعال بودن مربی و ... صورت می‌گیرد.

سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور طرح کاربینی مشاغل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر