کد خبر: 626620 A

رئیس انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی کشور گفت: همه کارگران ساختمانی ثبت‌نامی سامانه پالایش بیمه تامین اجتماعی؛ تا پایان امسال بیمه می‌شوند.

به گزارش ایلنا، اکبر شوکت در مراسم انتخاب بازرسان انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی شیراز و حومه گفت: تمام کارگران ساختمانی که در سامانه پالایش تأمین اجتماعی ثبت‌نام کردند، تا ابتدای سال ۹۸ بیمه می‌شوند.

به گفته وی ؛ امروز انجمن‌های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی تکیه‌گاهی محکم برای این قشر زحمت‌کش به حساب می‌آید و انجمن صنفی تا به حال ۳ قانون مهم در حمایت از کارگران به تصویب مجلس رسانده است.

وی اضافه کرد: امروز کارگران ساختمانی با ۴۰۰ انجمن در سراسر کشور، بزرگ‌ترین سندیکای کارگری را تشکیل داده‌اند که این سندیکا حامی و حافظ حقوق این قشر است.

شوکت با بیان اینکه در سال ۸۵ تنها ۱۰ درصد کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی بودند، تصریح کرد: امروز یک میلیون کارگر با کمک انجمن صنفی و قوانینی که در مجلس به‌سختی تصویب شد، بیمه هستند.

شوکت در ادامه خصوص امنیت شغلی کارگران ساختمانی اضافه کرد: از این پس هر کارفرمایی که نیاز به کارگر و استادکار ساختمانی داشته باشد، باید در سامانه انجمن ثبت‌نام کرده و تقاضای نیرو کند و در غیر این صورت، پایان کار ساختمانی به آنان داده نمی‌شود.

 طبق اظهارات رئیس انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی کشور یکی از مزیت‌های سامانه پالایش این است که اتباع بیگانه و کارگران خارجی امکان ثبت‌نام در آن را ندارند.

وی افزود: رفاه حال کارگران و استادکاران ساختمانی با تهیه این سامانه فراهم شده به این صورت که تا کارفرما با کارگر و استادکار تسویه‌حساب نکند، پایان کار به کارفرما داده نمی‌شود، زیرا گاهی مشاهده شده مزد کارگران تا ماه‌ها پس از پایان کار پرداخت نشده است که باوجوداین سامانه، این مشکل نیز حل می‌شود.

شوکت در بخش دیگری از سخنان خود درباره  انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی شیراز را انجمنی پیشرو و موفق در کشور دانست و گفت:: امروز انجمن صنفی شیراز با توجه به شرایطی که فراهم کرده در ایران اسلامی پایلوت است و حق بزرگی بر گردن کارگران ساختمانی کشور دارد.

وی با بیان اینکه انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی شیراز، از نخستین انجمن‌های تشکیل‌شده در سطح کشور است، تصریح کرد: این انجمن با رعایت ضوابط قانونی به دفاع از حقوق کارگران پرداخته و در این مسیر بسیار موفق بوده است، زیرا به دقت تخصص کارگران با معیارهای دقیق در تمام رشته‌ها را رصد می‌کند.

در حاشیه این انتخابات، سیدمحمد فرشیدیان (رئیس انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی شیراز و حومه) نیز بیان کرد: انتخابات امروز برای انتخاب ۳ عضو اصلی و علی‌البدل از میان کارگران و استادکاران برای هیات بازرسی انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی شیراز و حومه است که نتایج آن پس از شمارش آرا اعلام می‌شود.

وی گفت: امروز انتخابات مجمع بازرسان، در محیطی آرام و با نظم و ترتیب خاصی با حضور تمامی کارگران و استادکاران ساختمانی عضو انجمن برگزار شد که در نوع خود بی‌نظیر بود.

رئیس انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی شیراز و حومه در مورد اعضای هیات بازرسی نیز بیان کرد: این اعضا به مدت یک سال در این سمت هستند و بر هیات مدیره و عملکرد مالی آن نظارت می‌کنند.

کارگران ساختمانی سامانه پالایش بیمه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر