کد خبر: 551345 A

ابراهیمی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

رئیس شورای اسلامی کار شرکت ارم سبز معتقد است که امنیت‌شغلی کارگران با امنیت‌ملی گره خورده است.

غلامحسین ابراهیمی در گفت‌و‌گو با ایلنا اظهار داشت: امنیت شغلی با امنیت ملی گره خورده به‌گونه‌ای که بدون توجه به الزامات تامین امنیت شغلی کارگران امنیت ملی به خطر می‌افتد.

ابراهیمی افزود: با اینکه کمتر به این مساله پرداخته می‌شود اما حساسیت‌های این امر توسط مسئولان درک شده و کارهایی نیز همچون نگارش آیین‌نامه تبصره یک ماده هفت قانون کار انجام شده که البته تا نهایی شدن آن فاصله چندانی نداریم.

رئیس شورای‌اسلامی کار شرکت ارم سبز قراردادهای موقت کار را یک عارضه دانست و افزود: قراردادهای موقت و سفید امضا سلامت روانی کارگران را به مخاطره انداخته به‌گونه‌ای که نمی‌توانند برنامه‌ای برای آینده خود داشته باشند و در شک و تردید به سر می‌برند که فردا چه سرنوشتی در انتظارشان است.

وی با بیان اینکه کارفرمایان دست خود را برای انعقاد قراردادهای سفید امضا باز می‌بینند، گفت: کارگران به‌علت نبود کار مناسب به ناچار تحمیل قراردادهای سفید امضا را می‌پذیرند در نتیجه اینکه بگوییم کارگران با رضایت زیر بار این قراردادها می‌روند بی‌انصافی است.

قرارداد سفید امضا، قراردادی یک‌جانبه است که براساس آن کارگر مجبور به امضای برگه‌ای می‌شود که کارفرما محتوای آن را مشخص می‌کند و به‌طور معمول در آن خبری از بیمه و حداقل دستمزد نیست. به بیان دیگر این نوع از قرارداد حاکمیت کارگر بر عقد قرارداد را از وی می‌گیرد، امری که بارها از طرف فعالان کارگری نکوهش شده است.

ابراهیمی با بیان نمایندگان مجلس باید هر چه سریع‌تر با تصویب قوانین بازدارنده، هزینه‌ انعقاد چین قراردادهایی را بالا ببرد، گفت: اگر نسبت به سرنوشت و آینده جوانان حساس هستیم و برای آن شعار سر می‌دهیم حالا وقت آن است که آستین‌های خود را بالا بزنیم. 

وی افزود: اولین جایی‌که باید به‌صورت قاطع برای مقابله با این ظلم ورود کند، مجلس است چراکه به نظر نمی‌رسد کارفرمایان بخواهند با قوانین موجود خود را مطابقت دهند.

قراردادهای سفید امضا کارگران و دولت دوازدهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر