کد خبر: 395059 A

رئیس انجمن صنفی کارگران خباز اصفهان:

رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران استان اصفهان تاکید دارد که تغییراتی که زمان دولت گذشته به آیین نامه کانون عالی انجمن های صنفی کارگران تحمیل شده، امکان چابک سازی این نهاد صنفی را سلب کرده است.

رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران استان اصفهان تاکید دارد که تغییراتی که زمان دولت گذشته به آیین نامه کانون عالی انجمن های صنفی کارگران تحمیل شده، امکان چابک سازی این نهاد صنفی را سلب کرده است.

«علی یزدانی» در گفتگو با ایلنا با اعلام این مطلب، اظهار داشت: کانون عالی انجمن های صنفی به علت در نظر نگرفتن نقش محوری انجمن‌های صنفی در انتخابات هیات مدیره و بازرسان کارکرد اصلی خود را از دست داده و از متن فعالیت‌های صنفی به حاشیه رانده شده است.

وی  با انتقاد از آیین نامه چگونگی تشکیل انجمن های صنفی کارگری که در سال 89 به تصویب هیات دولت رسید و درنهایت از سه سال پیش به اصرار وزارت کار به کانون عالی انجمن های صنفی تحمیل شد، اظهار داشت: باوجود اعلام مخالفت کارگران دولت قبل به میل خودش در امور صنفی آنها دخالت کرد و جالب است که مسئولان بخش‌تشکل‌های صنفی در دولت کنونی نیز می‌خواهند همین رویه را دنبال کنند.

وی با انتقاد از رویکرد منفعلانه بخش سازمان‌های کارگری و کارفرمایی وزارت کار دولت یازدهم  درخصوص استمرار آیین نامه  معیوبی که از سه سال پیش تاکنون در مورد چگونگی تشکیل انجمن‌های صنفی کارگری وضع شده است،افزود: ادامه اجرای آیین نامه فوق که بر خلاف بند 1 و 2 ماده 131 قانون کار است توسط مسئولان کنونی اساسا جای سوال دارد.

یزدانی گفت: انجمن‌های صنفی کارگری تصور می کردند که در دولت یازدهم مسئولان مربوطه در  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اصلاح و  بازنگری جایگاه واقعی انجمن‌های صنفی کارگری در کانون عالی انجمن های صنفی به آنها باز می‌گردد.

یزدانی ضمن  انتقاد به نحوه اصلاح  آیین نامه فوق در وزارت کار دولت گذشته، تصریح کرد: در این ساختار معیوب انجمن‌های صنفی کارگری تنها پرداخت کننده حق عضویت هستند و در عمل نقشی که باید در برگزاری مجامع انتخاباتی ایفا کنند از آنها سلب شده است.

رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران استان اصفهان با انتقاد از اینکه به موجب آیین نامه کنونی هر 15 انجمن صنفی تنها قادرند 1 نماینده بر شرکت در مجمع عمومی کانون عالی انجمن‌های صنفی ارسال کنند، افزود: ایراد دیگری که به کانون انجمن های صنفی وارد است این است که از 9 عضو هیات مدیره کانون باید ‌5 عضو از گروه صنعت و 4 عضو از گروه حِرَف هستند، اما در حال حاضر که هنوز تعداد اعضای انجمن صنفی کارگری فعال در بخش صنعت به مراتب کمتر از تعداد انجمن‌های صنفی کارگری فعال در بخش حرف است، ساختار کنونی معیوب تلقی شده و باید تغییر کند.  

کانون انجمن های صنفی کارگران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر