کد خبر: 392874 A

یک فعال مستقل کارگران ساختمانی:

ایلنا: یک فعال مستقل کارگران ساختمانی تاکید دارد که انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی قادر نیستند آنگونه که انتظار می‌رود از حقوق کارگران ساختمانی دفاع و جلوی تضییع حقوق آنها را بگیرند. از این رو سهوا یا عامدا مقصر هستند.

«حسن امیدی» در گفتگو با ایلنا با اشاره به سهمیه بندی بیمه کارگران ساختمانی اظهار داشت: سهمیه بندی بیمه کارگران ساختمانی کاملا خلاف قانون است و در این خصوص انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی می‌توانستند با اتکا به دایره اختیارات خود جلوی این اقدام ناعادلانه و خلاف قانون را بگیرند. اما می‌بینیم که انجمن‌های صنفی نه تنها نمی‌توانند به این اوضاع وخیم پایان دهند بلکه به صورت سرخود افرادی را که کارگر ساختمانی نیستند در لیست بیمه‌ای خود می‌گنجانند.

این فعال مستقل کارگران ساختمانی از بازرسی‌های ضعیف سازمان‌های بیمه‌ای گلایه کرد و افزود: سازمان‌های بیمه‌ای توجهی به  ماهیت فصلی و کوتاه  بودن کار کارگران ساختمانی ندارند و تنها بر این پافشاری می‌کنند که در صورت بازرسی‌های سرزده به محل کار موقت، کارگر در محل حضور داشته باشد، این در حالی است که کارگر مدت‌ها است که کارش در آن محل تمام شده است.

امیدی فرایند ثبت و احراز کارت مهارت و بیمه کارگران ساختمانی را زمان‌بر دانست و افزود: در حال حاضر فرایند صدور کارت مهارت بسیار دشوار و زمان بر است و پس از صدور این کارت هم کارگر با سد سازمان‌های بیمه‌ای رو به رو است.

امیدی امنیت شغلی کارگران ساختمانی را از حیث عملکرد کارفرما اسف‌بار دانست و تصریح کرد: کارفرمای کارگاه ساختمانی ضوابط ایمنی را در خصوص داربست و کار با مواد شیمیای توسط کارگر رعایت نمی‌کند و در صورتی که کارگر به شرایط اعتراض کند وی را اخراج می‌کند از این رو امنیت شغلی کارگران از همه حیث در خطر است.

این فعال مستقل کارگران ساختمانی قصور در تامین امنیت شغلی کارگران را تنها محدود به عملکرد کارفرمایان ندانست و انجمن‌های صنفی را هم در این زمینه مقصر دانست: انجمن‌های صنفی ملزم هستند پس از شکایت کارگران ساختمانی از کارفرما یک بازرس زبده را به محل کار وی اعزام کنند تا بر کیفیت کار گارگر و تضییع حقوق وی نظارت کنند اما در اینجا هم می‌بینیم که که انجمن‌ها سهوا یا عامدا یک فرد کم سواد را به محل اعزام می‌کنند که کوچکترین اطلاعی از مسائل فنی ندارد. این در حالی است که اگر همین کارگر به دادسرا در خصوص تضییع حقوقش توسط کارفرما شکایت کند دادسرا یک مهندس زبده را به عنوان کارشناس به محل کار کارگر اعزام می‌کند.

امیدی با اشاره به نرخ بالای بیکاری کارگران ساختمانی در پی کاهش ساخت و ساز، اظهار داشت: در کنار کاهش ساخت و ساز کارگر ساختمانی نمی‌تواند کار پیدا کند و مجبور است با هر دستمزدی کار کند مثلا کارگری که بالای داربست کار می‌کند نباید کمتر از 150 هزار تومان در روز دستمزد بگیرد اما شاهد هستیم که به همین کارگر در شهر تهران کمتر از 90 هزار توان در روز دستمزد پرداخت می‌شود.

بیمه کارگران ساختمانی انجمن صنفی کارگران ساختمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر