کد خبر: 360619 A

شب گذشته انجام شد:

به دنبال توافقی که طی دو روز پیش میان مسئولان مجتمع نی شکر هفت تپه با نمایندگان کارگران صورت گرفت، شب گدشته اعتراضات صنفی این کارگران خاتمه یافت.

براساس اطلاعاتی که به نقل از فعالان صنفی کارگری مجتمع نی شکر هفت تپه در اختیار ایلنا قرار گرفته است به دنبال توافقی که دو روز پیش (شنبه 21 فرودین ماه) میان نمایندگان کارگران با مسئولان بخش خصوصی مجتمع صورت گرفته است تمامی کارگران معترض از شب گذشته به اقدامات اعتراضی خود خاتمه داده‌اند.

بصورت مشخص گفته می‌شود در این مذاکرات  اعضای کارفرمایی بخش خصوصی با نمایندگان کارگری در بخش صنعتی وکشاورزی مجتمع به بحث و مذاکره پرداخته و در ‌‌‌نهایت رضایت نمایندگان کارگری جلب شد.

طبق گزارش کارگران در حال حاضرمالکیت و مدیریت مجتمع نی شکر هفت تپه که در ماهای پایانی سال 94  از بخش دولتی بدون رضایت کارگران به بخش خصوصی واگذار شده است و این موضوع  با مخالفت کارگران روبرو شده  و برابر اخباری که تا پیش از این منتشر شده بود، کارگران قبل از نوروز 94 وبعد آن در یک هفته جاری اعتراض صنفی کرده بودند.

از قرار معلوم تمامی این اعتراضات صنفی با هدف  مشخص نبودن وضعیت شغلی کارگرانی که در بخشهای مختلف مجتمع نی شکر هفت تپه فعالیت دارند به همراه پرداخت نشدن حق بهره برداری سال 93  وحقوق اسفند و عیدی سال 95 کارگران صورت گرفته است.

طبق توافق صورت گرفته؛علارغم دریافت حدود 80 درصد از عیدی سال 95 ، صبح امروز(23 فروردین ماه)پاداش بهره برداری سال 93 کارگران که معادل یک ماه حقووق هر کارگر می شود به آنان پرداخت شده است وقرار شد کارفرمای جدید 4 ماه از 8 ماه دستمزد معوقه رانند های استیجاری را به همراه 2 ماه از 6 ماه دستمزد معوقه کارگران روزمزدی  ، تا 28 فروردین ماه به حساب آنان پرداخت کند.

در خصوص  پرداخت حقوق اسفند ماه کارگران ظاهرا طبق توافق انجام شده زمان اجرای آن به پنجم تا دهم اردیبهشت موکول شده است.همچنین حدود 20 درصد از باقی مانده عیدی کارگران یکم اردیبهشت پرداخت می شود.

به نقل از کارگرانی که نمایندگان آن‌ها در این جلسه حضور داشته‌اند در این جلسه همچنین در خصوص پرداخت  حق بیمه فصول بیکاری کارگران فصلی نیز گفتگو شد که بر این مبنا کارفرمای بخش خصوصی وعده پی گیری آن را در ماه های آینده از سوی سازمان تامین اجتماعی  به کارگران مشمول داده است.

کارگران خوزستان کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر