خبرگزاری کار ایران

| 08:52   
کد خبر : ۲۹۷۶۴۷
صبح امروز انجام شد؛

تجمع کارگران نیروگاه پرند در مقابل وزارت نیرو

نگرانی از استمرار کاهش مزایای شغلی باعث شد تا صبح امروز بیش از 40 نفر از کارگران نیرو گاه پرند در مقابل ساختمان وزارت نیرو در تهران تجمع کنند.

تجمع کارگران نیروگاه پرند در مقابل وزارت نیرو

این کارگران که از شهرستان پرند به تهران آمده‌اند به ایلنا گفته‌اند تا قبل از سال 92 نیرو گاه پرند توسط مدیریت دولتی اداره می‌شد و در نهایت با اجرای قانون خصوصی سازی مالکیت و مدیریت این واحد نیروگاهی از سال 92 به بخش خصوصی واگذار شد.

به گفته معترضان از زمانی که مالکیت این نیروگاه در چارچوب سیاست‌های اصل  44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شده است، مزایای مزدی 140 کارگر این واحد نیروگاهی به نسبت سنوات گذشته کاهش چشمگیر داشته است.

بصورت مشخص کارگران معترض مدعی‌هستند که در نتیجه این واگذاری شرکت تعمیرات و بهره برداری مپنا به عنوان مالک و کارفرمای جدید نیروگاه پرند، از ارزش ریالی مزایایی مزدی و رفاهی پیشین  همچون حقوق تولید، پاداش و اضافه کاری‌، وام‌های مسکن و ازدواج کاسته شده است.

این کارگران به نقل از کارفرمای جدید خود می‌گویند که در جریان نقل و انتقال مالکیت و مدیریت نیروگاه پرند اشاره‌ای به وضعیت شغلی کارگران نشده‌است.

آنها می‌گویند طرح این اظهارات درحالی است که برابر قانون کار در جریان تغییر مدیریت و مالکیت هرکارگاه، کارفرمای جدید قائم مقام تعهدات کارفرمای قبلی است.

به گفته تجمع‌کنندگان، در پی این تجمع مسئولان وزارت نیرو در میان آنها حاضر شده و از نمایندگان آنها خواستند تا در جلسه‌ای که در حال حاضر برای رسیدگی به خواسته‌های آنها جریان دارد شرکت کنند.

در عین حال خبرنگار ایلنا در تماس با روابط عمومی شرکت مپنا تلاش کرد تا صحت ماجرا را جویا شود که در نهایت مسئولان این بخش از شرکت مپنا اعلام کردند، شرکت نیروگاه پرند یکی از چندین واحدهای نیروگاهی است که مالکیت آن برعهده شرکت سهامی عام مپنا قراردارد و این شرکت برابر قوانین جاری در بورس موظف است تا در همه زمینه‌های مالی، بانکی و اداری عملکرد خود را در چارچوب مقررات قوانین، بانکی، مالیاتی و کار و تامین اجتماعی تنظیم کند.

به گفته این مسئول بخش روابط عمومی مپنا، صرف نظر از اینکه مپنا مالک نیروگاه پرند است اما در نهایت مسئولیت اداره این واحد نیروگاهی  برعهده مدیرانی است که از سوی مپنا انتخاب شده‌اند و به همین درحال حاضر در خصوص چرایی نارضایتی کارگران نیروگاه پرند  آنها باید جوابگو باشند و شرکت مپنا در مقام مالک اصلی نمی‌تواند فعلا در این مورد اظهار نظری بکند.

گفتنی است، نیروگاه ۹۴۲ مگاواتی پرند شامل ۶ واحد توربین گاز از نوع V94.2 شرکت آنسالدو (آنسالدو انرجیا ایتالیا) در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار واقع در جنوب غرب تهران در شهر جدید پرند، کیلومتر ۳۰ اتوبان تهران – ساوه بنا شده است.

1

2

3

4

نرم افزار موبایل ایلنا
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز