کد خبر: 287083 A

ایلنا: منابع خبری ایلنا در پروژه در دست احداث فولاد زرند از اعتراض دو روزه کارگرانی خبر می‌دهند که بصورت پیمانکاری در قسمت ساخت تاسیسات عمرانی کوره‌های این پروژه فعالیت دارند.

کارگرانی که خود در دیگر بخشهای احداث پروژه فولاد زرند مشغول به کارند با اعلام این خبر به ایلنا می‌گویند:دست‌‌کم حدود 200 کارگر در انجام این اقدام اعتراضی حضور دارند.

در توضیح این اقدام اعتراضی صنفی دو روزه گفته می‌شود که در روز نخست (دیروز یکشنبه 7 تیر) معترضان در اعتراض به انباشته شدن مطالبات مزدی خود در داخل کارگاه تجمع کردند و امروز نیز با انتقال این تجمع به مقابل محل استقرار کارفرمای اصلی اقدامات اعتراضی خود را دنبال کردند.

به گفته منابع ایلنا از قرار معلوم شرکت زرند ایرانیان در مقام کارفرمای اصلی پروژه فولاد زرند کرمان با به تاخیر انداختن پرداخت صورت وضعیت‌های پیمانکاران ایرانی باعث شده است تا دست کم هریک از کارگران معترض سه تا چهار ماه معوقات مزدی طلبکار بشوند.

مسئولیت احداث پروژه کارخانه فولاد زرند کرمان بصورت مشترک به دو شرکت چینی و ساینو استیل و شرکت ایرانی قائم رضا سپرده شده است و به گفته کارگران شاغل در این پروژه در حالی که شرکت چینی مسئولیت تعیین و خرید تجهیزات فنی لازم را برعهده دارد شرکت ایرانی نیز موظف است تا طبق قرارداد منعقد شده تجهیزات خریداری شده را نصب کند.

منابع ایلنا می‌گویند با وجود این تقسیم کار، مطلع هستند که قرار است در راستای واگذاری مسئولیت طرف ایرانی نیز به شرکت‌های چینی از این پس کارگران چینی به جای آنه در این پروژه مشغول به کار شوند.

براین اساس گفته می‌شود که ممکن است دلیل به تاخیر افتادن پرداخت صورت وضعیت‌ پیمانکاران ایرانی و در نتیجه انباشته شدن معوقات مزدی کارگران آنها باهمین رویکرد صورت گرفته باشد.

این وضعیت در حالی است که چندی پیش مدیرعامل فولاد زرند با ارسال جوابیه‌ای به ایلنا مدعی شده بود «قرار نیست کارگران ایرانی بیکار شوند، نیروی کار چینی در راستای اهداف مشارکتی پروژه وارد سایت شده است و پس از اتمام کار محل احداث پروژه را ترک خواهد کرد».

کارگران کرمان کارگران فولاد زرند واردات کارگران چینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر