کد خبر: 230939 A

«منابع خبری ایلنا در پالایشگاه آبادان از خودداری یکی از پیمانکاران پیشین این مجتمع پتروشیمی(شرکت پیمانکاری ثمین صنعت فردان) از پرداخت یک ماه حقوق و تعویق سایر مزایای شغلی ۸۵ کارگر قراردادی این پالایشگاه طی ۲۰ ماه گذشته خبر دادند.»

این کارگران به ایلنا گفته‌اند که از تاریخ یکم فرودین سال ۹۲ تا ۳۰ آبان ماه سال جاری تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری ثمین صنعت فردان در بخش حمل ونقل پالایشگاه آبادان مشغول به کار بوده‌اند اما پس از خاتمه قرارداد پیمانکار، تا کنوننتوانسته‌اند حقوق آبان ماه و سایر مطالبات معوقه خود را از پیمانکار دریافت کنند.

بر اساس این گزارش، علاوه بر تعویق یک ماه حقوق، این کارگران بخشی از حق سنوات خدمت و حق عیدی خود را در طول سال ۹۲ و ۸ ماه سپری شده در سال جاری دریافت نکرده‌اند. همچنین بخشی از حق بیمه، مرخصی، اضافه کاری‌های عادی و جمعه کاری‌ها و همچنین حق خواروبار کارگران بخش حمل و نقل نیز در طول قرار داد با شرکت ثمین صنعت به تاخیر افتاده است.

بر اساس اظهارات کارگران، ۱۸ آبان کارگران در گروه‌های چند نفره از کارفرمای سابق خود در شرکت ثمین صنعت فردان به اداره کار منطقه آزاد اروند شکایت کردند و در‌‌ نهایت امروز(۱۵ آذر) اداره کار اروند حکم محکومیت پیمانکار را صادر کرد و به این ترتیب گروهی از کارگران می‌توانند با توقیف ضمانت نامه شرکت ثمین صنعت فردان در پالایشگاه آبادان به مطالبات خود دست یابند.

بنا بر ادعای کارگران، کارفرمای شرکت ثمین صنعت فردان به هر کارگر بخش حمل و نقل پالایشگاه حدود ۵ تا ۸ میلیون تومان بدهی دارد اما پیمانکار سابق ضمن رد ادعای کارگران، برای گرفتن تسویه حساب و رضایت نامه حقوق آبان ماه کارگران را گرو نگه داشته است. «کارفرما می‌گوید تا برگه تسویه حساب را امضاء نکنید حقوق آبان را به شما نمی‌دهم.»

طبق اظهارات کارگران، شرکت ثمین صنعت فردان بعد از خروج ار بخش حمل و نقل، قرارداد کار جدیدی در بخش نیروگاه پالایشگاه آبادان امضاء کرده و مجددا فعال شده است.

گفتنی است هم اکنون شرکت «هنر سازان آبادان» مسئولیت بخش حمل و نقل پالایشگاه آبادان را بر عهده دارد.

کارگران خوزستان کارگران پالایشگاه آبادان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر