کد خبر: 1266562 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

تبعیض در توجه دولت به حقوق دولتی‌ها و غیردولتی‌ها پذیرفتنی نیست

صادقی گفت: دولت منطقی دارد که بر مبنای این منطق می‌گوید ابتدا با منابع کشور صندوق‌های یاران و همکاران خود را تامین می‌کنم و سپس بازنشستگان تامین اجتماعی که مهمان جیب خود هستند را پس از ماه‌ها تاخیر مهمان جیب خودشان می‌کنم.

تبعیض در توجه دولت به حقوق دولتی‌ها و غیردولتی‌ها پذیرفتنی نیست

به گزارش خبرنگار ایلنا، پس از انتشار خبر پیشنهاد مشترک سازمان امور استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه مبنی بر افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان لشگری و کشوری، گمانه‌زنی درباره علل این پیشنهاد و کیفیت و جزئیات این افزایش در رسانه‌ها بیش از پیش مطرح شد. 

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با اشاره به برخی تبعیض‌ها در زمینه توجه دولت به حقوق افراد دولتی و غیر دولتی گفت: اقدام ارگان‌های دولت در این پیشنهاد مطلب جدیدی برای ما نیست زیرا ما در مجموعه خانه کارگر سند قانون بودجه ۱۴۰۱ را مشاهده کرده بودیم و می‌دانستیم دولت در نهایت این برنامه را دارد. 

وی با اشاره به سند بودجه امسال گفت: از سر جمع هزینه‌های دولت در حوزه خدمات و رفاهیات مبلغی حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان تنها برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری کاسته شد تا این طرح دولت در قالب همسان‌سازی حقوقی در سه دوازدهم سال جاری محقق شود. 

صادقی با تاکید بر اینکه «دولت در لفافه درباره حقوق سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی مباحث انحرافی را برای تلف کردن زمان مطرح کرد» اظهار کرد: در آن زمان ما نیت دولت را باتوجه به بودجه امسال خواندیم و پیش از این به دولت اعلام کردیم که ما نادان یا نابینا نیستیم که این هدف دولت را نبینیم. حتی بنده در مناظره‌ای که مدتی پیش با آقای عنابستانی نماینده مردم سبزوار داشتم، به این هدف دولت اشاره کردم. 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه «پاسخ دولت در همان جلسات که مدعی بود اگر به افزایش حقوق سایر سطوح تامین اجتماعی به میزان ۳۸درصد تن دهد دیگر جوابی برای بازنشستگان و کارکنان مشمول سایر صندوق‌های خود ندارد، داده شد» اضافه کرد: ما بازنشستگان از همان زمان که سهم بودجه تامین اجتماعی در بودجه نیامد و ما با اجتماع مقابل مجلس ۹۰هزار میلیارد تومان تخصیص بودجه به تامین اجتماعی را گرفتیم، متوجه اختصاص انواع بودجه به آن صندوق‌های دیگر شدیم. 

معاون دبیرکل خانه کارگر با اشاره به اینکه دولت از بودجه عمرانی خود نیز کاست تا بتواند بودجه برای همسان‌سازی صندوق‌های کشوری و لشگری فراهم کند، افزود: اینکه باوجود این پیشنهاد دولت برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان خود، بسیاری از بازنشستگان تامین اجتماعی پنج ماه در سرما و گرما منتظر افزایش حقوق قانونی خود مطالبه‌گری کنند و کسی ندای آنان را نشنود، حاکی از آن است که رویکرد دولت برخلاف شعار عدالت بوده و نگاه دولت به صندوق‌های بازنشستگی بیشتر نگاه کمیته امدادی و صدقه‌ای است. 

صادقی با تاکید بر اینکه «دولت منطقی دارد که بر مبنای این منطق می‌گوید ابتدا با منابع کشور صندوق‌های یاران و همکاران خود را تامین می‌کنم و سپس بازنشستگان تامین اجتماعی که مهمان جیب خود هستند را پس از ماه‌ها تاخیر مهمان جیب خودشان می‌کنم» تصریح کرد: دولت از اختیار قانونی خود برای امضای حقوق بازنشستگان صندوق غیردولتی تامین اجتماعی برای امضاء سوءاستفاده می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه «دولت از جیب مالیات‌های مستقیم و غیر مستقیم مردم خود را اداره می‌کند و به کارکنان خود می‌رساند و در حقیقت این مردم هستند که دولت را اداره می‌کند نه اینکه دولت آن‌ها را از جیب خود مدیریت کند» اظهار کرد: معنای همسان‌سازی این است که هرچه حقوق عقب افتاده از سال قبل مانده به حقوق بگیر داده شود، اما هنوز در مورد سازمان تامین اجتماعی باقی‌مانده همسان‌سازی سال قبل مانده است و ما انتظار داریم اگر برای گروهی همسان‌سازی انجام می‌شود، برای این گروه از بازنشستگان نیز انجام شود. برای ۹۰۰هزار نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی هنوز همسان‌سازی باقی مانده و این تازه در صورتی است که دولت ۳۸درصد افزایش به همراه ۵۱۵هزارتومان افزایش را بدهد.

انتهای پیام/
سازمان تامین اجتماعی حسن صادقی افزایش حقوق بازنشستگان بازنشستگان کشوری و لشکری دولت ابراهیم رئیسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر