کد خبر: 1126412 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

قدرت تعاونی‌ها در گرو حمایت دولت است/ مدیریت کارخانه‌ها به تعاونی‌ها واگذار شود

یک فعال کارگری با تاکید بر اینکه حمایت دولت از تعاونی‌ها ضرورت دارد، گفت: با توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی، تعاونی‌ها می‌توانند مدیریت کارخانه‌ها در واگذاری‌ها برعهده بگیرند.

قدرت تعاونی‌ها در گرو حمایت دولت است/ مدیریت کارخانه‌ها به تعاونی‌ها واگذار شود

ناصر چمنی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با راهکارهای افزایش قدرت تعاونی‌ها مطرح کرد: دولت با برنامه‌های حمایتی خود می‌تواند زمینه افزایش قدرت تعاونی‌ها را فراهم کند که بهترین روش برای این موضوع قلمداد می‌شود. 

وی با بیان اینکه تعاونی‌های کارگری می‌توانند عضوگیری فراوانی داشته باشند، تصریح کرد: برخی از کارگران پیمانکاری توانسته‌اند تعاونی‌های خود را تشکیل دهند و در کنار تعاونی به اشتغال خود نیز ادامه می‌دهند. رتبه‌بندی تعاونی‌ها نیز اهمیت دارد تا از نحوه و چگونگی برنامه‌هایشان اطلاع کسب کنیم. 

رییس سابق کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با اشاره به اینکه تعاونی‌ها می‌توانند مشکلات حوزه اشتغال را حل کنند، توضیح داد: دولت با حمایت خود می‌تواند شعله‌های امید را در دل جامعه تعاون‌گران روشن کند تا فعالیت بیشتری در زمینه اقتصادی داشته باشند. 

چمنی با بیان اینکه مشکلاتی که در تعاونی‌های مسکن به وجود آمده سبب نااعتمادی مردم به تعاونی‌ها شده، تصریح کرد: مشکلات تعاونی‌های فعال در حوزه مسکن زیاد است و گاهی در رسانه‌های خبری منتشر می‌شود. این موضوع سبب شده تا مردم نسبت به تعاونی‌ها بی‌اعتماد شوند. لازم است پیش از شروع فعالیت یک تعاونی، ساختار و راهکارهای آن مورد بررسی قرار گیرد تا مسائل مشابه پیش نیاید. 

به گفته وی، دولت باید با راهکاری خود بتواند دیدگاه‌های منفی نسبت به تعاونی‌ها را از میان بردارد تا زمینه‌های گرایش به این مجموعه‌ها افزایش یابد. به یاد دارم، در سال‌های گذشته دستورالعملی درباره اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری مجموعه‌های صنعتی به تعاونی‌ها منتشر شد اما با توجه به‌عدم حمایت دولت، این موضوع ابتر ماند. 

این فعال کارگری ادامه داد: وزیر کار دولت سیزدهم وعده داده که اقدمات لازم در ارتباط با تعاونی‌ها را انجام خواهد داد. اگر آقای عبدالمکلی به وعده‌های خود در این موضوع جامه عمل بپوشاند، زمینه رشد و شکوفایی آن‌ها میسر خواهد شد. 

وی افزود: اصل ۴۴ قانون اساسی با هدف کوچک کردن بدنه دولت ارائه شده است؛ به جای اینکه کارخانه‌ها به شرکت‌های خصولتی از طریق رانت واگذار شود، مردم به وسیله تعاونی‌ها می‌توانند مدیریت مجموعه‌های صنعتی را در دست گیرند.

انتهای پیام/
وزیر کار وزارت کار ناصر چمنی هفته تعاون تعاونی های کارگری وزارت کار ،تعاون و رفاه اجتماعی حجت الله عبد الملکی حجت الله عبدالملکی وزیر کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر