کد خبر: 236522 A

مهدی پازوکی در خصوص احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی به ایلنا گفت:

آقای روحانی باید هرچه سریعتر ریاست سازمان مدیریت را مشخص کنند، اما تاکید بر این است که رئیس این نهاد به هیچ‌ عنوان نباید سخنگوی دولت باشد.

یک کارشناس اقتصادی گفت: هیچ کشوری را سراغ ندارم که در جهت توسعه قدم برداشته باشد، اما یک اتاق فکر کارآمد اقتصادی نداشته باشد. بنابراین من فکر می‌کنم علت اینکه دولت آقای احمدی‌نژاد علارغم درآمدهای فراوان نفتی نتوانست کشور را به سمت توسعه ببرد، عدم وجود سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قوی و کارآمد بود.

مهدی پازوکی، اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه علامه، در خصوص دستور رئیس جمهور مبنی بر احیای مجدد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به ایلنا گفت: من هیچ کشوری را سراغ ندارم که در جهت توسعه قدم برداشته باشد، اما یک اتاق فکر کارآمد اقتصادی نداشته باشد. بنابراین من فکر می‌کنم علت اینکه دولت آقای احمدی‌نژاد علارغم درآمدهای فراوان نفتی نتوانست کشور را به سمت توسعه ببرد، عدم وجود سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قوی و کارآمد بود.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در آن زمان برخوردها با مسائل و معضلات اقتصادی، برخوردهای هیئتی بود، بنابراین ضرورت وجود این سازمان حس می‌شود و حتی آقای روحانی نیز در دوران تبلیغات انتخاباتی یکی از برنامه‌های خود را احیای این سازمان عنوان کردند.

پازوکی تصریح کرد: اما این اتفاق در یک سال و نیم گذشته تا به امروز صورت نگرفت و این مسئله یکی از انتقاداتی است که می‌توان به دولت آقای روحانی وارد کرد، اما شورای عالی اداری در حدود چند وقت قبل احیای این سازمان را تصویب کرده و در نهایت دستور رئیس جمهور برای راه‌اندازی مجدد این سازمان در روز گذشته را به فال نیک می‌گیریم.

این اقتصاددان تاکید کرد: به عقیده بنده واجب‌ترین مسئله‌ای که در خصوص راه‌اندازی مجدد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وجود دارد، انتخاب رئیس این نهاد است. آقای احمدی‌نژاد که این سازمان را منحل کرد، فردای آن روز برای آقای برقعه‌ای حکمی زدند و ایشان را به ریاست معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور منصوب کردند.

وی در ادامه افزود: بنابراین آقای روحانی نیز باید هرچه سریعتر ریاست این سازمان را مشخص کنند، اما تاکید بنده بر این است که رئیس این نهاد به هیچ‌ عنوان نباید سخنگوی دولت باشد.

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه تصریح کرد: زیرا سخنگویی دولت یک جایگاه سیاسی است و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، یک سازمان تخصصی است و در همه نظام‌های بین‌المللی هم که مشاهده می‌کنیم، وظیفه هدایت این چنین نهادی را به افراد سیاسی واگذار نمی‌کنند. به طور مثال در کشور آمریکا و بانک مرکزی این کشور(فدرال رزرو) سخنگوی دولت نمی‌شود.

پازوکی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من رئیس جمهور باید این تصمیم را بگیرد و این سازمان را حتی‌الامکان از فعل و انفعالات سیاسی دور کند.

سازمان مدیریت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر