کد خبر: 236316 A

نوبخت در خصوص برداشت چهار میلیاردی:

هفته پیش ساکنان ساختمان میرزای شیرزای(طیف هما) به روسای خود در ولنجک(مدیران اسبق) قول تغییر فضای رسانه ای علیه تخلفات و اختلاس های مالی افشا شده دوساله اخیر از تیتر یک روزنامه ها و خبرگزاری ها را داده بودند.

امروز تیتر یک صفحه نخست یکی از روزنامه‌های وابسته به جریان اصولگرایی، حمله به دولت از زبان احمد توکلی نماینده مجلس است. باز هم این روزنامه و اتاق فکر پشت آن، سعی در بحران‌سازی و نشان دادن زیر پا گذاشتن قانون از سوی دولت بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در این میان حضور محمدباقر نوبخت(سخنگوی دولت) در برنامه خبری صبح شنبه در شبکه خبر سیما، نقشه‌های این طیف را بر باد داد.

هفته پیش ساکنان ساختمان میرزای شیرزای(طیف هما) به روسای خود در ولنجک(مدیران اسبق) قول تغییر فضای رسانه‌ای علیه تخلفات و اختلاس‌های مالی افشا شده دوساله اخیر از تی‌تر یک روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها را داده بودند.

اینگونه بودکه برخی مدیران ارشد و البته اسبق اجرایی کشور شروع به خودنمایی کردند، اما همچنان از واکنش جامعه می‌ترسیدند و بر همین اساس بود که ترجیح دادند برای شروع به یکی از روستاهای کم‌جمعیت بروند.

پرو‍ژه تخلف‌سازی علیه دولت تدبیر و امید٬ آغاز٬ و طبق معمول تیر اول به سوی هاشمی شلیک شد؛ کسی که در دولت‌های اصولگرای نهم و دهم بدون ارائه سند، متهم به فساد و تخلف شد و خوراک تبلیغاتی مناظره آقایان بود.

شعارهایی که اندکی پیشتر روز دانشجو در مشهد و ورامین قبل از سخنرانی دختر آیت‌الله هاشمی داده شد. بیشتر اقتصادی و در مورد فساد بود؛ در صورتیکه معمولا تنظیم کنندگان «خودجوش» این شعار‌ها معمولاً از ادبیات فتنه، حمایت از آمریکا و ارتباط با انگلیس استفاده می‌کردند.

همزمان، دولت اصلاحات نیز مورد نوازشی همسو با جریانات فوق‌الذکر قرار گرفت؛ نعمت‌زاده به نمایندگی از این دولت مورد حملات واقع شد و جریان شرکت دارویی و میزان دارایی‌های او و حضورش در هیئت مدیره شرکت‌های پتروشیمی، تبدیل به بحثروز شد.

البته این حرکت هم به دلیل نبود وجه عمومی و تخلف دولتی به طور کلی از روند رسانه‌ای خارج شد تا اینکه نوبت به تیر آخر رسید: بحثبرداشت ۴ میلیارد دلاری مطرح شد.

گویا بناست با مطرح کردن این به ظاهر تخلف٬ در اول هفته و درست در زمانی که قرار است بودجه بررسی شود و آنهم از زبان رئیس مرکز پژوهش‌های مجموعه‌ای رسمی، بار دیگر همانند جریان رای اعتماد به وزرای علوم، وزن‌کشی سیاسی خود را به رخ بکشد.

پایداری‌چی‌ها به همراه اصولگرایان در صحن مجلس خود را آماده جریان‌سازی می‌کردند اما ناگهان از جایی که انتظار نداشتند، ضربه خوردند: صدا و سیما.

در حالیکه روز شنبه همزمان با آغاز پروژه تخلف‌سازی دولت عامدانه یا سهوا از سوی یک برنامه تلویزیونی سخنگوی دولت دعوت می‌شود و مجری جدید و جوان برنامه مشخصا در این خصوص سوال می‌کند، در هیچ کجای برنامه‌ریزی این اتاق فکر٬ امحای تخلفات افشا شده مقامات پیشین و پرونده‌سازی برای مدیران کنونی نبود.

جالب آنکه این بار نوبخت در جواب مجری، کمی ادبیات خود را عوض کرد و دیگر شبیه آن بیزینس‌من(تاجر) همیشگی که احتیاط را سرلوحه کارهای خود قرار می‌دهد، نبود.

وی گفت: این آقایان گویا نحوه برداشت از صندوق توسعه ملی را فراموش کرده‌اند. آخر چطور امکان دارد دولت بدون اخذ مجوز از این صندوق، برداشت کند؟ در صورتی که از همین مجلس چند نفر عضو هیئت مدیره هستند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: از نهادهای قضایی نیز افرادی عضو هستند؛ پس چطور امکان دارد دولت بتواند بدون اجازه و بدون اطلاع این نهاد‌ها، از این صندوق پول برداشت کند.

نوبخت افزود: ما این مقدار را در اسفندماه هزینه کردیم. این مبلغ را از فروش نفت خود تامین کردیم، معادل ریالی آن را از بانک مرکزی گرفتیم و مطابق معمول سهم ۱۴ در صدی سرمایه گذاری نفت را دادیم. ۲ درصد هم که از دولت قبل به عنوان عیدانه تعهدش طبق معمول به عهده دولت جدید بود را هم پرداخت کردیم و مابقی را نیز صرف هزینه‌های عمرانی کردیم.

این مقام دولت یازدهم تأکید کرد: ما هر موقع که خواستیم مجوز برداشت را از این صندوق دریافت کرده‌ایم، همانطور که با مجوز مقام معظم رهبری٬ مبلغ ۲ میلیارد دلار برای آب‌های مرزی برداشت کردیم.

وی یادآورشد: به واقع نمی‌دانم هدف این افراد از مطرح کردن چنین مسایلی آن هم درست در این زمان که تحت فشارهای خارجی هستیم، چیست. انشالله که این افراد نمی‌دانند عواقب صحبت‌های بدون مدرکشان چیست که اگر مدرک داشته باشند، من خوشحال می‌شوم در حضور رسانه‌ها مدارک خود را ارائه کنند و ما هم بالطبع مدارک خودمان را ارائه کنیم تا حقایق معلوم شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: کسانی که این صحبت‌ها را مطرح کرده‌اند، باید از دولت و ملت معذرت‌خواهی کنند. با‌شناختی که من از دولت دارم، می‌دانم که دولت آنها را می‌بخشد٬ اما مردم را نمی‌دانم.

هما تدبیر امید برداشت 4 میلیاردی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر